Hlavní navigace

ČEZ odstavila třetí blok v Dukovanech

24. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vzhledem k tomu, že odstávka je plánovaná, výpadek produkce bude pokryt z jiných zdrojů. Dopad na ceny akcií by tak měl být nulový.

lavní události

ČEZ v neděli plánovaně odstavil třetí blok jaderné elektrárny v Dukovanech.

Evropské burzy by měly nový týden odstartovat v nepatrných ztrátách.

Ve Spojených státech se na úvod týdne dočkáme předstihových indikátorů výrobní aktivity v okolí Dallasu a Chicaga, v Evropě pak bude zajímavé sledovat německý Ifo index podnikatelské důvěry. Z pohledu nastavení měnové politiky ECB pak budou důležité i spotřebitelské ceny za celou eurozónu.

Ve Spojených státech se výsledková sezóna blíží ke konci, v Evropě doposud zveřejnily své výsledky zhruba dvě třetiny firem. Z nejzajímavějších společností dnes reportuje britská banka HSBC.

Société Générale zvýšila doporučení pro akcie britského výrobce armádního zařízení a vybavení BAE Systems a francouzského dodavatele technologií do energetického průmyslu Technip na Koupit. Zároveň snížila doporučení pro akcie francouzského správce nemovitostí Icade na Držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy nakonec své zisky z počátku páteční seance neudržely a zakončily obchodování ve ztrátě zhruba dvou desetin procenta. Nejhůře se dařilo telekomunikačnímu sektoru, naopak v plusu se udržely akcie síťových odvětví. Za celý týden pak index S&P 500 ubral jednu desetinu procenta. Na obchodování se v minulém týdnu především podepsaly zápis z posledního zasedání americké centrální banky a komentáře některých amerických centrálních bankéřů, které ujistily v tom, že bude nadále pokračovat postupné snižování objemu nakupovaných cenných papírů. Prezident dallaské centrální banky Richard Fisher pak v pátek uvedl, že by bylo těžké prosazovat názor, že další navyšování bilanční sumy Fedu na podporu ekonomiky by bylo efektivní.

Asijským burzám se vstup do nového týdne příliš nevydařil. Japonský Nikkei 225 klesl o zhruba dvě desetiny procenta, hongkongský odepsal přes jedno procento a čínský téměř dvě procenta. Důvodem výprodejů byly zprávy o údajném zpřísnění kreditních podmínek bank vůči čínským realitním společnostem, které tak musí hledat dodatečné financování pro své projekty. Některé z nich začaly i se snižováním cen, což se negativně promítne i do celkových hospodářských výsledků firem.

ČEZ

legislativni_zmeny_21

Energetická společnost včera plánovaně odstavila třetí blok v jaderné elektrárně Dukovany. Odstávka bude trvat 27 dní, zpět do provozu by se měl blok vrátit 21. března. Důvodem jsou běžná údržba zařízení, výměna pětiny jaderného paliva a některá technická vylepšení.

Vzhledem k tomu, že odstávka je plánovaná, výpadek produkce bude pokryt z jiných zdrojů. Dopad na ceny akcií by tak měl být nulový.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).