Hlavní navigace

ČEZ odkládá rozhodnutí o Temelínu, negativní na ceny elektřiny

Petr Bártek

Včera po čtvrtletních výsledcích ředitel ČEZ oznámil, že rozhodnutí o dostavbě Temelína bude odloženo v řádu let, může to být rok či dva.

Doba čtení: 2 minuty

Rozhodnutí bude záviset na nové národní energetické strategii a na schopnosti zajistit pro tento projekt odpovídající návratnost. K výhledu na letošní rok finanční ředitel řekl, že prodej Chvaletic (tedy zisk 2 mld. Kč) je již do výhledu započítán, protože ČEZ si chce nechat rezervu na potenciální odpisy aktiv z důvodu klesajících cen elektřiny a regulatorních změn v JV Evropě. ČEZ také zveřejnil zajištěné ceny na příští roky. Na rok 2014 má zajištěno 72% produkce na ceně 46 Eur, na rok 2015 53% na ceněn 42,5 Eur a na rok 2016 22% na ceně 41 Eur (Bloomberg, Reuters). Zdá se, že ČEZ neučiní finální rozhodnutí o Temelínu pokud nedostane od státu nějakou záruku návratnosti, což může být nejdříve po volbách. Odložení Temelína na neurčito je určitě pozitivní pro tržní sentiment. Již dříve jsme upozorňovali, že ČEZ možná bude muset kvůli regulatorním změnám odepsat část aktiv v JV Evropě, takže nezvednutí výhledu na letošní rok není podle nás žádným překvapením. Ze zveřejněných čísel je vidět, že ČEZ urychlil zajišťování cen na roky 2015 a 2016, což naznačuje, že (I) ČEZ očekává další pokles cen elektřiny a (II) snižuje potenciální růst výsledků v případě, že se firma mýlí. My kvůli zrchlenému hedgingu budeme muset mírně snížit naše odhady. Na ČEZ zůstáváme neutrální, když pozitivní vývoj okolo Temelína je vyvážen nadále slabými cenami elektřiny a komodit. Petr Bártek (analytik), +420 224 995 227

Americké trhy zakončily obchodování růstem

Americký akciový index S&P 500 již podeváté zopakoval obdobný vstup do nové seance, když po úvodním poklesu dokázal ztráty smazat. Všechny hlavní akciové indexy zakončily včerejší obchodní seanci nepatrným růstem index S&P 500 po dvoudenním poklesu posílil o 0,28 % na 1694 b. Dow Jones si připsal 0,20 % na 15451 b. Nasdaq Composite vyrostl o 0,39 % na 3684 b. K růstu technologického indexu Nasdaq pomohla společnost Apple, jejíž akcie si připsaly téměř 5% růst. Dnes byla pozornost investorů směřována zejména na data z maloobchodu, která ale nijak zvlášť nepřekvapila. Zatímco maloobchodní tržby za očekáváním nepatrně zaostaly, ukazatel po vyčlenění automobilů vyšel o trochu lépe, než se čekalo. Mírný optimismus však přinesly spekulace, že by FED v září ještě nemusel rozhodnout o omezení programu na podporu ekonomiky. Obchodování na Asijských trzích se dnes nese ve smíšené náladě, když index Nikkej 225 posiluje o 1,2%, zatímco index Shanghai klesá o 0,3%. Evropské trhy by měly navázat v mírně pozitivním duchu.

Našli jste v článku chybu?