Hlavní navigace

ČEZ odkládá připojení prvního temelínského bloku

21. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: ČEZ
ČEZ o týden odložil připojení prvního temelínského bloku k síti kvůli zahřívání ložiska turbíny.

Hlavní události

ČEZ o týden odložil připojení prvního temelínského bloku k síti kvůli zahřívání ložiska turbíny.

Kofola úspěšně dokončila nákup chorvatského výrobce minerálních vod Studenac.

Západoevropské akcie dnes zahájí mírným růstem.

V USA dnes budou oznámena data z realitního trhu o prodejích nových domů a vývoji žádostí o hypotéky. Po silném říjnovém růstu by měly prodeje stávajících nemovitostí korigovat. V Evropě pak bude oznámena spotřebitelská důvěra, které by měla napomoci klesající nezaměstnanost a rostoucí mzdy.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie včera pokračovaly v předvánočním posilovaní, když investoři kromě dárků nakupovali hlavně akcie finančních institucí, které jako sektor včera přidaly 1,1 %. Od presidentských voleb finanční sektor v USA posílil již o 22 %. Mezi nejpreferovanější finanční instituce včera patřili brokeři Charles Schwab a Blackrock, jejichž akcie včera posílily o 3,6 a 2,2 %. Výrobci zbytného zboží, výrobní podniky a telekomunikace včera také přispěli mezi 0,5 a 1 % k 0,5% růstu indexu S&P 500. Od větších zisků včera index brzdili výrobci spotřebního zboží, kteří ztratili 0,3 %. Index malých a středních firem Russell 2000 včera poskočil o dalších 0,9 % a od prezidentských voleb tak přidává přes 5 %.

S výjimkou Japonska, kde akciové indexy skončily s mírnými ztrátami do půl procenta, asijské akciové trhy následují své americké a evropské kolegy v posilování. Hongkongský Hang Seng index ukončil čtyřdenní ztráty a dnes posiluje o 0,5 %. Šanghajský Composite index roste o 0,8 %, když se čínské akcie odrážejí ze svého šestitýdenního minima. Japonský Topix zisky z úvodu nočního obchodování, kdy v pozitivní reakci na oznámení japonské centrální banky o pokračování monetárního uvolňování přidával až 0,5 %, neudržel a zakončil obchodování s 0,5% ztrátou. Australský S&P/ASX 200 index posílil o 0,4 %, když se akcie na parketu v Sydney obchodovaly na celoročních maximech.

ČEZ

Přibližně o jeden týden odložila společnost ČEZ připojení prvního temelínského bloku k přenosové soustavě. O odložení bylo rozhodnuto během závěrečných kontrol, když na jednom z šesti ložisek turbíny byla naměřena zvýšená teplota.

Týdenní prodloužení jako takové nebude mít významný dopad na hospodaření společnosti. Nicméně zpráva může mít negativní psychologický vliv na vývoj akcie, neboť připomíná situaci z loňského léta, kdy podobná drobná komplikace při spouštění druhého temelínského bloku vyústila v neplánované prodloužení odstávky o více jak měsíc a půl s výrazným dopadem do výsledků společnosti.

skoleni_29_6

Kofola

Firma Radenska, člen skupiny Kofola, úspěšně dokončila dříve oznámenou akvizici společnosti Studenac. Smlouva o prodeji Studenacu mezi Radenskou a Podravkou, která posílí pozici skupiny Kofola v adriatickém regionu, byla podepsána 20. září tohoto roku.

Úspěšné dokončení transakce hodnotíme pozitivně, nicméně předpokládáme, že trh již tuto informaci zakomponoval do svých očekávání vzhledem k dřívějšímu oznámení transakce, a tak by dnešní informace neměla mít zásadní vliv na vývoj ceny akcií společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).