Hlavní navigace

ČEZ na tahu, Pegas NW překvapil dobrými výsledky

22. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Americké indexy včera připsaly mírné zisky, posilovaly i v Asii. Pegas NW překvapil dobrými výsledky a ČEZ dost možná neprodá elektrárnu.

Včera americké akciové indexy zaznamenaly mírné zisky (S&P 500 +0,23%, Nasdaq +0,34 %). Dopomohlo jim k tomu uzavřené příměří mezi Izraelem a Hamásem. Včerejší makrodata byla v zásadě v souladu s odhady, tzn., že počet nových žádostí v nezaměstnanosti klesl na 410 tisíc (tzn. stále ještě na „recesní“ úrovni v dozvuku bouře Sandy) říjnový index předstihových indikátorů vzrostl o 0,2 % m/m. 

Dnes zůstanou burzy v USA zavřené, slaví se tam Den díkuvzdání, na ostatní trzích lze očekávat sníženou likviditu. Zítra pak je tzv. Černý pátek, který symbolicky zahajuje vánoční nákupní sezónu – na začátku příštího týdne budeme mít první indicie, jak by letos mohla vypadat. 

Asijské akciové indexy posilovaly (Nikkei 225 +1,56 %, Hang Seng +0,90 %). V Japonsku se relativně nejlépe dařilo technologickému sektoru a naopak nejhůře síťovým odvětvím. Během dne vychází předstihové hodnoty indexu nákupních manažerů v eurozóně – očekává se meziměsíční stagnace na současných relativně nízkých úrovních, které značí kontrakci. Evropské indexy zahajují lehce v plusu povzbuzené lepším než očekávaným růstem indexu nákupních manažerů v Číně. Pozitivní otevření očekáváme i na pražské burze. Martin Krajhanzl (Analytik) +420 224 995 434 

Pegas NW: výsledky za 3Q překonaly očekávání 

Pegas Nonwovens oznámil nad očekávání dobré výsledky za 3. kvartál tohoto roku. EBITDA meziročně vzrostla o 5% na 11,3 mil. EUR (očekávání 11 mil. EUR) a zisk na úrovni EBIT mírně poklesl o 2% na 8.4 mil. EUR. Za poklesem provozního zisku stojí především vyšší odpisy spojené se spuštěním nové výrobní linky. Provozní ziskovost byla pozitivně ovlivněna příznivým vývojem cen polymerů a vyšší výrobou ve třetím čtvrtletí. Výnosy vzrostly meziročně o 10% na 47,9 mil. EUR, a zaostaly tak mírně za odhady trhu. 

Čistý zisk vzrostl na 8.6 mil. EUR (rovněž nad tržním konsensem), a to především díky FX ziskům, které pramení z vývoje CZK/EUR a následným přeceněním některých rozvahových položek. Společnost také potvrdila výhled pro letošní rok, a to růst EBITDA v rozmezí 5–15%, nicméně růst by měl být na spodní hranici uvedeného pásma. Celkově hodnotíme výsledky pozitivně, když na úrovní provozního a čistého zisku překonaly očekávání trhu. Josef Novotný (Analytik) +420 224 995 213 

skoleni_8_6

ČEZ: Czech Coal potvrdil nabídku 16,5 mld. Kč 

Czech Coal potvrdil, že za 1,0 GW hnědouhelnou elektrárnu Počerady nabídl 16,5 mld. Kč. Přesná částka bude záviset na tom, zda budou do prodeje zahrnuty povolenky CO2 a na výši nutných investic. Lhůta pro rozhodnutí ČEZu je konec roku. 

Nabídka 16,5 mld. Kč zhruba odpovídá férové hodnotě Počerad, nicméně Czech Coal by měl být vzhledem ke strategické důležitosti elektrárny schopen nabídnout i víc. ČEZ v současnosti nepotřebuje cash flow z případného prodeje a ztratil by zisk z této elektrárny (odhadujeme 3–4% z EBITDA) v době, kdy nemá jiné možnosti jak si zisk zvýšit. Petr Bártek, (Analytik), +420 224 995 227 

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).