Hlavní navigace

ČEZ na odchodu z Albánie ušetří

19. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš dnes v rozhovoru pro HN mimo jiné prohlásil, že ČEZu vychází ztráta kvůli odchodu z Albánie nižší, než jak ji počítá agentura Moody´s (5 mld. CZK).

Z jeho slov vyplývá, že o odchodu ze země je již prakticky rozhodnuto a šance na dohodu s albánskou vládou je téměř mrtvá. K vyjednáváním o Počeradech řekl, že preferovanou variantou je (logicky) dojednání akceptovatelného dlouhodobého kontraktu na dodávky uhlí pro Počerady ze strany Czech Coal. Zmínil nicméně i další varianty včetně vytvoření společného podniku s Czech Coal nebo odkupu dolu Vršany.

Finální rozhodnutí EK k nucenému prodeji zdroje zřejmě padne až na začátku příštího roku (původně se očekávalo ještě letos). Dalším tématem rozhovoru byla dostavba JE Temelín, kde Beneš zopakoval, že ČEZ bude požadovat po státu garanci výkupních cen elektřiny vyrobené v nových z drojích. Strategií ČEZ do budoucna bude větší podíl stabilního byznysu v teplárenství a distribuci (což je již známo). Celkově v rozhovoru nepadla významná kurzotvorná informace, snad jen vyjádření k Albánii lze brát jako mírně pozitivní. (Marek Hatlapatka)

Jednání mezi Obamou a Boehnerem po včerejším optimismu tentokrát tak pozitivní nebylo. Šéf republikánů Boehner se rozhodl přitlačit Obamu se zdi tím, že navrhne, aby zítra Sněmovna hlasovala o návrhu zvýšení daní pro obyvatele s ročním příjmem nad 1 milión USD. Přitom demokraté požadují tuto hranici nastavit na 400 tis. USD. Je zřejmé, že s tím demokraté nebudou souhlasit a napětí se bude zvyšovat. Tento plán nazval Boehner plánem B, tj. čekat až na poslední možnou chvíli, kdy už nebude čas na nějaké delší diskuze. Ovšem nikde není stanovenou, co kdy je ten nejzazší okamžik pro dohodu. A to trhy bude dále znepokojovat.

skoleni9_11

Asijské obchodování bylo opět v zelených číslech, premiantem dne se již po několikáté v posledních týdnech stalo Japonsko. Dnes začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan, ze kterého by mohla vzejít další podpora ekonomiky. Japonský index Nikkei včera vzrostl o 2,4%.

Včera oznámila své výsledky hospodaření za uplynulý kvartál firma Oracle. Výsledná čísla byla lepší jak na úrovni tržeb, tak i na úrovni zisku. Nicméně výhledy na další kvartál byly spíše neutrální a utlumily tak pozitivní reakci, která následovala v aftermarketu (+1,1%).

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).