Hlavní navigace

ČEZ: Na Balkáně už investovat nebudeme

5. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včera o tom promluvil na zasedání sněmovního rozpočtového výboru šéf ČEZ Daniel Beneš.

Hlavní události

Dle šéfa ČEZ nebude společnost dále rozvíjet aktivity na Balkáně.

Evropské burzy by dnes měly otevřít smíšeně.

Klíčovou událostí dnešního dne je zasedání ECB. Ta by měla dle konsensu přinejmenším snížit refinanční sazbu o 15 bb na 0,10 % a depozitní sazbu na –0,10 %. Pokud se tak nestane, očekáváme negativní reakci trhů. Naopak poskytnutí další likvidity skrz omezení sterilizace nákupů v rámci programu SMP, nové kole LTRO či alespoň úvahy o kvantitativním uvolňování by poskytlo akciovým trhům podporu. Hlavní dopad očekáváme na okrajových trzích eurozóny a upřednostňujeme evropské banky.

Před zasedání ECB budou oznámeny maloobchodní tržby za duben a německé tovární objednávky za duben. Ve Spojených státech to budou pravidelné žádosti o podporu v nezaměstnanosti, nicméně klíčovými ukazateli z USA budou až zítřejší údaje z amerického trhu práce.

Société Générale nově doporučuje držet akcie ruského těžaře Eurasia Drilling, francouzského výrobce vysokozdvižných dopravních zařízení Haulotte Group a ruského zpracovatele plynu Novatek

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy nakonec včerejší seanci zavřely v plusu, přestože vstup do obchodování se jim příliš nevydařil, když zklamáním pro trhy byly některé zveřejněné makroekonomické ukazatele (nižší tvorba pracovních míst v soukromém sektoru dle ADP reportu, hlubší deficit zahraničního obchodu). Index S&P 500 včera uzavřel se ziskem 0,2 %.

legislativni_zmeny_21

Asijské burzy se během dnešního obchodování vyvíjejí smíšeně. Prakticky beze změny se obchoduje japonský Nikkei 225, v plusu se nacházejí čínské indexy (+0,2 %), naopak klesá australská nebo jihokorejská burza (-0,2 %, resp. –0,8 %).

ČEZ

Včera promluvil na zasedání sněmovního rozpočtového výboru šéf ČEZ Daniel Beneš, který uvedl, že společnost nechce dál rozvíjet své podnikání na Balkáně a středem zájmu jsou akvizice v sousedních zemích. Přesto ale zůstává v této otázce opatrný a nechce se do nových akvizic pouštět bezhlavě. Beneš zároveň uvedl, že do konce roku očekává rozhodnutí vlády ohledně nových jaderných reaktorů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).