Hlavní navigace

ČEZ možná zaplatí na likvidaci jaderných reaktorů výrazně více

15. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle Hospodářských novin by mohly náklady na likvidaci jaderných reaktorů ČEZ výrazně převýšit dosavadní očekávání.

Z makroekonomických čísel dnes bude v USA zveřejněna průmyslová produkce za listopad. Hlavní událostí týdne pak bude středeční zasedání americké centrální banky.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy v pátek odepsaly přibližně 1,5 %. V poklesu pokračovaly energetické a těžební společnosti, když cena americké lehké ropy spadla pod 60 dolarů za barel a klesaly i ceny dalších komodit. Negativním impulsem totiž byly údaje z Číny, kde nečekaně prudce zpomalil růst průmyslové produkce. Pokles nezmírnila ani informace, že prosincový indikátor spotřebitelské důvěry michiganské univerzity výrazně překonal očekávání trhu.

Noční obchodování na většině asijských trhů bylo také ve znamení poklesu kvůli obavám, že klesající ceny ropy naznačují slabou globální poptávku. Oslabily také japonské indexy, přestože předčasné volby vyhrál dosavadní premiér Šinzó Abe, od jehož nástupu před dvěma lety vyletěly japonské akcie již o více než 70 %.

Erste Group Bank

Novým provozním ředitelem (COO) Erste Bank bude od 1. dubna 2015 Petr Brávek, který nahradí Herberta Juraneka. Petr Brávek je v současné době členem managementu dceřiné společnosti Slovenská sporiteľňa. V nové funkci bude mít na starosti oblasti IT, organizace a bankovních operací.

ČEZ

Podle Hospodářských novin by mohly náklady na likvidaci jaderných reaktorů ČEZ výrazně převýšit dosavadní očekávání. ČEZ nyní předpokládá náklady ve výši 41 mld. Kč, firma ale již upozornila ve výroční zprávě, že skutečné náklady se mohou od stávajících odhadů výrazně lišit.

Pokud by se tyto spekulace potvrdily, mohlo by to mít negativní dopad jak na účetní zisky, tak na ocenění akcií ČEZ. První jaderné bloky v ČR se ale zřejmě budou vyřazovat až kolem roku 2030.

FIN21

Podle sobotní informace zastaví ČEZ od ledna provoz v bulharské uhelné elektrárně Varna. Nepodařilo se totiž získat výjimku z ekologických předpisů EU. ČEZ tak v lednu začne s propouštěním 300 zaměstnanců.

K zastavení provozu se schylovalo po tom, co se ČEZ v listopadu nedohodl na financování modernizace elektrárny s bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding. Výroba elektřiny v Bulharsku ale nemá velký vliv na konsolidované výsledky, a tak by akcie na tuto zprávu nemusely příliš reagovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).