Hlavní navigace

ČEZ možná Evropskou komisi uchlácholí prodejem jedné elektrárny

30. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Proslýchá se, že vyšetřování údajného zneužívání dominantní pozice skupiny ČEZ na českém trhu skončí a Evropská komise se údajně spokojí s prodejem pouze jedné z nabízených elektráren.

Hlavní události

Telefonica ČR dokončila nákup 2 % vlastních akcií a zatím nerozhodla o případném pokračování zpětného odkupu

Podle Lidových novin se Evropská komise spokojí s prodejem pouze jedné z elektráren ČEZ

Včera jsme revidovali naši cílovou cenu pro akcie NWR z 90 CZK na 86 CZK na akcii, naše doporučení jsme zvýšili z „prodat“ na „držet“

Pražská burza dnes přechází na nový obchodní systém Xetra

Evropské akcie by měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou zajímavé např. německé maloobchodní tržby nebo PMI index průmyslové aktivity z okolí Chicaga (trh čeká růst na 51,0 bodu)

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy včera navázaly na růst evropských burz i díky tomu, že americká ekonomika rostla v Q3 rychleji, než se původně uvádělo a klesl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Také asijské trhy v nočním obchodování posilovaly. Kromě celkového poklesu rizikové averze na trzích pomáhaly také zprávy z Japonska, když tamní vláda schválila balíček opatření na podporu ekonomiky a nečekaně vzrostla také japonská průmyslová produkce.

Telefonica ČR

Společnost Telefonica ČR oznámila, že 27. listopadu dokončila nákup 2 % vlastních akcií, který začal 21. května. Valná hromada TČR letos v dubnu schválila zpětný odkup až 10 % vlastních akcií po dobu pěti let; přestavenstvo firmy ale zatím nerozhodlo o případném pokračování odkupu nad rámec dokončených 2 %.

Zpráva je pro akcie TČR mírně negativní, protože dokončení zpětného odkupu sníží poptávku po akciích firmy. Na druhou stranu tato informace není až tak překvapivá, protože TČR zveřejňovala každodenní objem nákupů akcií, a proto mohli investoři odhadnout, kdy odkup skončí. Blížící se konec zpětného odkupu byl podle našeho názoru jedním z důvodů listopadového propadu ceny akcií TČR (-10 % od začátku měsíce).

Účto_tip_změny21

ČEZ

Podle informací Lidových novin skončí vyšetřování údajného zneužívání dominantní pozice skupiny ČEZ na českém trhu bez prokázání viny a Evropská komise se údajně spokojí s prodejem pouze jedné z nabízených elektráren, kterou pravděpodobně budou černouhelné Dětmarovice. Podle LN bude nakonec poraženým Czech Coal, kterému hrozí, že nebude mít na Mostecku komu dodávat uhlí a možná bude nucen i k prodeji dolů.

Takový výsledek vyšetřování EK by byl pro akcie ČEZ pozitivní zprávou, v tuto chvíli se ale jedná pouze o spekulace. Evropská komise má výsledek šetření oznámit 19. prosince.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).