Hlavní navigace

ČEZ mírně předčil očekávání, očekává další pokles ziskovosti v 2017

21. 3. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Energetická společnost ČEZ vykázala za rok 2016 3% pokles tržeb. Ziskovost na úrovni EBITDA se snížila o 11 % a dosáhla 58,1 mld. CZK.

Hlavní události

Výsledky energetické společnosti ČEZ mírně předčily výhled společnosti i očekávání trhu. Výhled na rok 2017 předpokládá další snížení ziskovosti.

Výnosy i ziskovost nápojářské skupiny Kofola v loňském roce mírně klesly, když dobré výsledky z českého a slovenského trhu kazily pokračující potíže v Polsku.

Západoevropské akcie dnes zahájí růstem.

V Evropě dnes významnější makrodata přijdou pouze z Velké Británie, která zveřejní vývoj maloobchodních cen v únoru, index cen domů a inflaci. Investoři budou zřejmě sledovat i brity nově zavedený index CPIH zahrnující náklady na bydlení, což je relativně průkopnický počin. Odpoledne vyjdou v USA bilance běžného účtu za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Za řečnický pultík se kromě amerického prezidenta postaví také šéf newyorského Fedu William Dudley, prezidentka kansaského Fedu Esther Georgeová a Loretta Mesterová z clevelandské pobočky americké centrální banky.

V Evropě dnes budou oznamovat výsledky německé automobilky BMW a Porsche Automobil Holding. V USA se dozvíme, jak dopadl loňský rok pro zásilkovou společnost FedEx a výrobce sportovního oblečení Nike.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie včera v nejmenším obchodovaném objemu tohoto roku mírně oslabily. Index S&P 500 počtvrté z posledních pěti seancí oslabil, když především díky 0,9% ztrátám finančních institucí odevzdal 0,2 %. Nedařilo se včera ani utilitám, které odevzdaly 0,7 %. Jediný index Nasdaq Composite díky Applu během dne posunul své absolutní maximum a nakonec uzavřel jako jediný ze tří hlavních benchmarků v nepatrném zisku. Akciové trhy ještě vstřebávaly zvýšení úrokových sazeb z minulého týdne, které ještě přiživil projev presidenta Chicagské centrální banky Charlese Evanse, který naznačil možné další tři zvýšení v letošním roce oproti původně očekávaným dvěma. Pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb v červnu se tak zvýšila na 58 %.

Asijské akcie v noci prodloužily růstovou šňůru na sedm dní, když zisky čínských a hongkongských trhů převážily poklesy v Japonsku. Dobrá výsledková sezóna podporuje růst asijských trhů a hongkongský index Hang Seng přidává 0,4 %. Indexy v Šanghaji a Šenčenu přidávají do 0,3 %.

ČEZ

Energetická společnost ČEZ vykázala za rok 2016 3% pokles tržeb. Ziskovost na úrovni EBITDA se snížila o 11 % a dosáhla 58,1 mld. CZK. Překročila tak výhled společnosti na 56 mld. CZK i naše a tržní očekávání těsně pod 57 mld. CZK. Čistý zisk výrazně poklesl na 14.6 mld. CZK, když ve čtvrtém kvartále se čistý zisk především díky odpisům a opravným položkám dostal do mírné ztráty –0,1 mld. CZK. Upravený čistý zisk překročil očekávání a dosáhl 19,6 mld. CZK. Společnost zveřejnila výhled na další snížení EBITDA v roce 2017 na 52 mld. CZK a očištěný čistý zisk 17 mld. CZK. Výhled hodnotíme jako konzervativní, vzhledem k tomu, že ceny silové elektřiny se ustalují okolo 30 EUR/MWh a očekáváme výrazně vyšší využití jaderných zdrojů v roce 20117, které by podle našich odhadů mohly v letošním roce vygenerovat až o 4 TWh více a výrazně tak podpořit ziskovost. Management společnosti rozšířil pasmo výplatního poměru dividendy z 60–80 na 60–100 % a dividendu za rok 2016 ve výši 33 CZK na akcii, což je u horní hranice rozšířeného pásma.

Přestože společnost vykázala ziskovost nad svým výhledem a očekáváním trhu, očekáváme, že především výhled na další výrazné snížení zisku EBITDA na 2017, které považujeme za konzervativní by mohlo mít negativní dopad na akcie společnosti.

skoleni_29_6

Kofola

Celkové výnosy nápojářské skupiny Kofola v loňském roce klesly ze 7,2 na 7 mld. CZK a provozní zisk EBITDA se snížil ze 1,1 na 1,06 mld. CZK. Stejně jako v předešlých letech se Kofole vloni dařilo na českém a slovenském trhu, kde EBITDA marže rostla z 36 na 37,3 % resp. z 32,4 na 36,5 %. Pozitivně se vyvíjely i nové akvizice v adriatickém regionu. Negativní vývoj byl naopak nadále patrný v Polsku, kde se EBITDA marže propadla z 20,8 na 12,5 %. Společnost se v Polsku snažila, zefektivni výrobu a zavřela jeden ze tří výrobních závodů. Upravený čistý zisk společnosti v loňském roce klesl o 8,5 % na 342,1 mld. CZK v porovnání s 373,9 mld. CZK v předchozím roce. Dobře se rozvíjí koncept prodejen čerstvých ovocných šťáv a salatérií UGO, který společnost plánuje dále rozšiřovat. Naopak koncept restaurací NaGrilu skupina ukončila.

Vnímáme pozitivně snahu společnosti vyřešit negativní vývoj na Polském trhu, který zatěžuje jinak slušné výsledky společnosti. Předpokládáme, že trh již situaci v Polsku zakomponoval do svých očekávání a oznámené výsledky tak nebudou mít výraznější vliv na cenu akcie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).