Hlavní navigace

ČEZ má problém: Bulharský regulátor zahájil audit u trojice distributorů elektřiny

7. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Důvodem jsou stížnosti zákazníků na účty za elektřinu, které údajně v posledních měsících překračují skutečnou spotřebu. Audit by měl trvat v řádu čtyř měsíců, nicméně může být dle průběžných zjištění dále prodloužen.

Hlavní události

Bulharský regulační úřad zahájil audit u trojice distributorů elektřiny v zemi.

Radovan Vítek na mimořádné valné hromadě prosadil změny v představenstvu, které zároveň zchudlo o čtyři členy.

OKD a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR podepsaly Memorandum o porozumění ohledně uzavření Dolu Paskov.

Evropské burzy by měly dnešní seanci zahájit s minimálními zisky.

Dnes se z amerického kontinentu dočkáme listopadové obchodní bilance, která by měla zaznamenat pouze nepatrné snížení schodku (-40 mld. USD). V Evropě bude zveřejněna spotřebitelská inflace za celou eurozónu. Ta by měla pokračovat v dezinflačním trendu a za prosinec ukázat na 0,8 % y/y.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy zažívají nejhorší úvod do nového roku od roku 2005, když již třetí den v řadě hlavní index S&P 500 zaznamenal ztráty. Včera odepsal čtvrt procenta. Zdroj tohoto pohybu lze hledat především ve slabším předstihovém indikátoru ISM ze sféry služeb, který oproti očekávanému růstu klesl na 53 bodů.

Na včerejší ztráty z amerických trhů navázaly i dnes asijské burzy. Například japonský index Nikkei 225 od začátku letošního roku rovněž klesá a jeho ztráty dosahují již téměř třech procent. Během samotné dnešní seance si pohoršil o více jak jedno procento. Kromě telekomunikačního odvětví se žádnému jinému sektoru dnes ráno nedařilo. Nejhůře se vyvíjely akcie finančních titulů.

ČEZ

Bulharský energetický regulátor zahájil audit u trojice distributorů elektřiny v zemi. Důvodem jsou stížnosti zákazníků na účty za elektřinu, které údajně v posledních měsících překračují skutečnou spotřebu. Audit by měl trvat v řádu čtyř měsíců, nicméně může být dle průběžných zjištění dále prodloužen.

Podíl bulharských aktivit společnosti představuje 1,5 % provozního zisku, z čehož vyplývá, že dopad by měl být v současnosti minimální. Prozatím tedy hodnotíme zprávu neutrálně. Pokud by však úřad odhalil závažná pochybení, která by se odrazila v dodatečných odpisech, dopad na výsledky firmy a ocenění akcií by byl určitě znatelnější.

Orco Group Property

Radovan Vítek prosadil na včerejší mimořádné valné hromadě odchod zástupců amerických fondů Kingstown a Alchemy z představenstva firmy. Počet členů výkonného orgánu se zároveň snížil z dosavadních devíti na pět. Pozici generálního ředitele obhájil Jean-Francois Ott.

Samotné rozhodnutí o změnách v představenstvu se na cenách akcií výrazněji nepromítlo, když jeho výsledek byl trhy spíše očekáván. Jejich budoucí vývoj nyní bude záviset na dalších aktivitách nejsilnějšího akcionáře. Pokud ten bude pokračovat ve svých záměrech, obavy minoritních akcionářů ohledně budoucnosti firmy zřejmě povedou k výprodejním tlakům.

NWR

skoleni_4_3

Dceřiná společnost OKD podepsala s českým ministerstvem průmyslu a obchodu Memorandum o porozumění ohledně uzavření Dolu Paskov. V rámci něho by měly být známy podmínky tohoto kroku do 31. března 2014. OKD chce důl provozovat do konce roku 2014, nicméně podpisem memoranda bude zkoumat možnost, že na vlastní náklady a riziko prodlouží povoz dolu do 31. prosince 2016 a poté by vlastnictví dolu přešlo za symbolickou cenu jedné koruny na český stát.

Kalkulace dopadu na ocenění firmy není jednoduchá kvůli mnoha nejednoznačným podmínkám. Nicméně prodloužení provozu ztrátové těžby o další dva roky by mělo vytvářet tlak na horší výkonnost firmy a pokles cen akcií NWR. Svoji roli bezesporu sehraje i budoucí vývoj cen uhlí či možné efektivnější postupy při dobývání této horniny.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).