Hlavní navigace

ČEZ: Dividenda bude nejspíše 40 Kč

9. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Z dokumentů, které jsou součástí podkladů k valné hromadě, vyplývá, že ministerstvo vedení i management ČEZ navrhují dividendu ve výši 40 Kč na akcii, tj. ve stejné výši jako před rokem navzdory poklesu očištěného zisku o 23 %.

Hlavní události

Ministerstvo financí navrhuje dividendu na úrovni 40 Kč na akcii a snížení odměn pro management i dozorčí radu.

Unipetrol by měl díky nové smlouvě se společností ČEPRO ušetřit náklady v rozsahu jednotek procent.

Západoevropské akcie by měly pokračovat po otevření trhů poklesem.

V USA dnes budou zveřejněny velkoobchodní zásoby a index optimismu malých podniků NFIB. V eurozóně to bude zpřesněný údaj o HDP společně se strukturou.

Société Générale mimo jiné snížila doporučení pro světového těžaře komodit Rio Tinto na držet. Naopak pro jeho konkurenta BHP Billiton doporučení zvýšila na koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Podobně jako na ostatních světových trzích, tak i na tom americkém investoři akcie vyprodávali. Index S&P 500 včera klesl o 0,7 %, když nejhůře se dařilo technologickým titulům, které odepsaly 1,2 %. Naopak v kladném se udržel sektor telekomunikací a odnesl si tak zisk na úrovni čtvrt procenta.

Celý asijský region navázal na včerejší obchodování a i zde pokračují výprodeje. Mnoho indexů padá o více než jedno procento, vůbec nejhůře se dařilo indonéským akciím, které propadly o více jak tři procenta. O necelá dvě procenta přišel taiwanský index, 1,5 % pak odepsaly japonské tituly. Důvodem těchto výprodejů jsou především obavy ze zvyšování úrokových sazeb v USA, které by mohly vést k nižší poptávce po rizikovějších aktivech asijského regionu.

ČEZ

Z dokumentů, které jsou součástí podkladů k valné hromadě, vyplývá, že ministerstvo vedení i management ČEZ navrhují dividendu ve výši 40 Kč na akcii, tj. ve stejné výši jako před rokem navzdory poklesu očištěného zisku o 23 %. Ministerstvo financí chce zároveň výrazně snížit odměny pro členy dozorční rady i manažery z představenstva, což rezort odůvodňuje klesající ziskovostí. V letošním roce plánuje ČEZ úšetřit na provozních výdajích téměř 5 mld. Kč. Ministerstvo se zároveň chystá obměnit některé členy dozorčí rady. Zprávu ohledně navrhované výše dividendy ze strany ministerstva financí a snižování nákladů vnímáme pro akcie společnosti pozitivně.

FIN21

Unipetrol

Unipetrol podepsal novou smlouvu se společností ČEPRO na poskytování potrubních a logistických služeb. Smlouva byla podepsána na dobu neurčitou s 12měsíční výpovědní lhůtou. Odhadovaná roční hodnota smlouvy je 600 mil. Kč, přičemž smlouva Unipetrolu přináší odhadované úspory na bázi jednotkových nákladů o 5 až 10 % a to v závislosti na skutečně čerpaných objemech. Nová smlouva by se tak mohla projevit na efektivnějším provozu a lepší ziskovosti. Zprávu tak vnímáme jako pozitivní impuls, přestože dopad do cen akcií by neměl být příliš výrazný.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).