Hlavní navigace

ČEZ chce vrátit provozní zisk nad 70 mld. Kč ročně

26. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Šéf ČEZ Daniel Beneš chce vrátit provozní zisk firmy nad 70 mld. Kč ročně. Provozní zisk EBITDA by měl letos podle cíle managementu dosáhnout 68 mld. Kč.

Obchodování na zámořských trzích

Hlavní americké akciové indexy v pátek přidaly přibližně procento a poprvé od letního výprodeje se tak vrátily nad úrovně, na kterých začínaly letošní rok. Technologický index Nasdaq vzrostl dokonce o více než 2 % díky úspěšným výsledkům společností Microsoft (+10 %), Amazon (+6 %) nebo Alphabet (+5 %). Noční obchodování na asijských burzách také většinou přineslo růst. Trhy podpořilo páteční rozhodnutí čínské centrální banky snížit úrokové sazby i míru povinných minimálních rezerv, což zvedlo tamní akciové indexy na dvouměsíční maxima.

O2 Czech Republic

Finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil poskytl v pátek rozhovor webu Roklen24 a mimo jiné v něm uvedl, že záměr vyplácet 90–110 % čistého zisku je novou dividendovou politikou firmy. Pro odhad výše dividendy by doporučil pracovat se středním bodem výhledu firmy (čistý zisk 4,85 5,2 mld. Kč) s tím, že dividenda bude zaokrouhlena na celou korunu na akcii. Dividenda by se měla pohybovat v pásmu 14,1–18,4 Kč na akcii, nejpravděpodobnějším návrhem dividendy se zdá být 16 Kč na akcii. Akcie O2 tak nabízí velmi atraktivní dividendový výnos okolo 7 %, který zřejmě bude dlouhodobě udržitelný. Na druhou stranu by mohlo některé investory zklamat, že vedle běžné dividendy a zpětného odkupu akcií firma podle posledních informací zřejmě neplánuje s výplatou mimořádné dividendy z emisního ažia.

ČEZ

Šéf ČEZ Daniel Beneš řekl v rozhovoru pro deník E15, že v horizontu několika let chce management vrátit provozní zisk firmy nad 70 mld. Kč ročně. K možné akvizici německých aktiv švédské společnosti Vattenfall uvedl, že ve firmě ještě bude velká diskuze, zda aktiva zapadají do strategie ČEZ. Beneš věří, že ano. Provozní zisk EBITDA by měl letos podle cíle managementu dosáhnout 68 mld. Kč, z našeho pohledu ale existuje nezanedbatelné riziko nesplnění tohoto cíle z důvodu neplánovaných odstávek jaderných elektráren. V následujících letech jsme čekali mírný pokles EBITDA směrem k úrovni okolo 65 mld. Kč. K návratu nad 70 mld. Kč by podle našeho názoru byly třeba významné akvizice.

CME

Mediální společnost CME by měla zveřejnit výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí letošního roku zítra ráno před otevřením trhu. Očekáváme meziroční pokles tržeb přibližně o 10 % v důsledku silného dolaru. Úspory nákladů by ale měly umožnit růst provozního zisku OIBDA. Výsledky by navíc mělo pozitivně ovlivnit očekávané rozpuštění opravných položek vztahujících se k daňovému auditu v Rumunsku, a proto čekáme výrazně menší čistou ztrátu než před rokem.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).