Hlavní navigace

ČEZ bude od Škody JS požadovat další odškodné

24. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš potvrdil, že společnost bude pokračovat v žalobách na společnost Škoda JS a bude požadovat další stovky miliónů jako odškodné za chybné kontroly potrubí v jaderných elektrárnách.

Hlavní události

Generální ředitel ČEZ potvrdil, že společnost bude pokračovat v žalobách na společnost Škoda JS o odškodné za chybné kontroly potrubí v jaderných elektrárnách.

Západoevropské akcie dnes zahájí smíšeně.

V Evropě bude páteční dopoledne patřit zejména makroekonomickým datům z Itálie, kde vyjdou údaje o prosincových tržbách v průmyslu, prosincové průmyslové objednávky, data o lednové mzdové inflaci a ukazatele únorové důvěry spotřebitelů a podnikatelů. Ke včera zveřejněné důvěře francouzských podnikatelů se dnes přidá i indikátor sentimentu domácností. Ten se v lednu dostal na nejvyšší úroveň od roku 2007, kde by měl setrvat i v únoru. V USA by měl konec týdne ukázat, že propad prodejů nových domů byl pouze jednorázovým zaváháním. Podle ekonomů SG by se tato statistika měla zvýšit o 8,2 % m/m a ukázat tak, že nemovitostní trh v USA zůstává silný. Michiganská univerzita pak během odpoledne zveřejní svůj indikátor důvěry v ekonomiku.

V Evropě po čtvrteční výsledkové smršti dnes tempo trochu poleví a ze známějších jmen bude oznamovat výsledky německý chemický koncern BASF, britská RBS nebo Standard Chartered. V USA si na zajímavá jména budeme muset počkat do příštího týdne.

Analytici Société Générale snížili doporučení na Držet polské energetické společnosti Polenergia a německému operátorovi dialyzačních stanic Fresenius Medical Care. Snížili také doporučení španělské bankovní skupině Bankia na Prodat. Naopak zvýšení doporučení na Koupit se dočkala španělská banka Banco Santander a holandský výrobce hygienických potřeb Unilever.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie si ve čtvrtek vybraly oddechový čas a oscilovaly kolem historických maxim, když se investoři zaměřili na bondy, zlato a dividendové tituly. Dařilo se tak především utilitám, které posílily o 1,1 % a telekomunikacím s +1 %. Index S&P 500 včera přidal mírných 0,1 %, Dow Jones 0,4 % a Nasdaq oslabil o 0,4 %. Průmysloví výrobci, kterým se v posledních měsících výrazně dařilo, včera odevzdali 0,8 % a nedařilo se ani výrobcům zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž akcie oslabily o 1 %, nebo těžařům s –0,6 %.

Investoři v Asii zaujali v posledním dni relativně úspěšného týdne opatrný postoj, a tak většina trhů v dnešním nočním obchodování ztrácí. Hongkongské a japonské akciové trhy stahovalo dolů především těžařské odvětví, které reagovalo na poklesy cen železné rudy a dalších průmyslových komodit. Japonské indexy Nikkei a Topix a hongkongský Hang Seng ztrácejí okolo 0,5 %.

skoleni_29_6

ČEZ

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš potvrdil, že společnost bude pokračovat v žalobách na společnost Škoda JS a bude požadovat další stovky miliónů jako odškodné za chybné kontroly potrubí v jaderných elektrárnách. ČEZ už loni v listopadu podal na Škodu JS žalobu o náhradu škody 611 mil. CZK. Ztráty společnosti ČEZ z prodloužených odstávek jaderných zdrojů se v letech 2015 až 2017 mohou vyšplhat až k 10 mld. CZK.

Snahu společnosti o získání kompenzace za ušlé zisky vnímáme pozitivně. Vzhledem k velikosti a možnostem plnění společnosti Škoda JS však nepředpokládáme, že by mohl ČEZ ze žalob získat zásadní příjmy v porovnání se vzniklými ztrátami. Informace o další žalobě není nijak překvapivá a částky žalob jsou relativně nízké, proto neočekáváme zásadní dopad informace do vývoje ceny akcií společnosti ČEZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).