Hlavní navigace

Cesta roku: kancléřka Merkelová jede do Athén

9. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Angela Merkelová má před sebou jednu z nejdůležitějších zahraničních cest své kariéry. Athény volají, asi jim to ale k ničemu nebude.

Angela Merkelová má před sebou jednu z nejdůležitějších zahraničních cest své kariéry. Athény volají. Kdo si ale slibuje od řeckého výletu změnu v postoji Berlína, ten se pravděpodobně mýlí. Německé ministerstvo financí se o víkendu moc snažilo, aby uhasilo spekulace o tom, že kancléřka jede Řekům nabídnout nové peníze nebo dokonce restrukturalizaci stávajících dluhů. Nic z toho skutečně není pravděpodobné a Berlín bude chtít minimálně do příštího týdne zachovat tvrdou pokerovou tvář a vylisovat z řeckých oliv maximum možného.

skoleni_8_6

Na velkém summitu příští týden pravděpodobně k ústupkům Řecku dojde. Bohužel se ale asi nebude jednat o nové kolo restrukturalizace dluhu (řízeného bankrotu), ke kterému nemá v eurozóně nikdo dost politické odvahy. Půjde o souhlas s natažením dalších úsporných kroků v čase a dalším nafouknutím záchranného balíku.

Každopádně dnešní setkání Angely Merkelové bude mít spíše význam politický a symbolický. Půjde o to ukázat Řekům také svoji přívětivější tvář a vyjádřit svůj soucit s chudými lidmi, které pátým rokem v řadě sužuje tvrdá recese. Současně by měla kancléřka návštěvou vyslat signál, že dokáže brát karikatury sebe sama (ve vysokých botách v nacistické uniformě) s nadhledem a hodit je za hlavu jako excesy extrémních křídel v řecké společnosti. V neposlední řadě půjde o signál pro německou politickou scénu, že není na stole otázka vytlačení Řecka z euro-klubu. Každý ale správně tuší, že tvrdý chléb se bude lámat až na summitu EU příští týden. Řekové budou potřebovat rychlou dohodu, protože se na rozdíl od Španělska nebo Itálie nemohou spolehnout prakticky na žádnou asistenci ECB.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).