Hlavní navigace

Cesta k finanční nezávislosti: Využívejte sílu investic a vzdělávejte se

Investice jsou hlavním motorem, který vás donese k vaší finanční nezávislosti. Právě investice z vás udělají rentiéra. Nenechte se ale nachytat na lepy finančních institucí. Pro správné rozhodování potřebujete informace.

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Krok č. 9: Využívejte sílu investic

Peníze můžete zhodnocovat různě – na běžném účtu, prostřednictvím penzijního spoření nebo třeba v podílových fondech. V čem spočívá tajemství úspěšného investování? Vybrat pro zhodnocení vašich peněz takový produkt, který nejlépe odpovídá vašim potřebám.

Historie ukazuje, že právě podílové fondy (především ty akciové) patří v dlouhodobém horizontu k nejvýnosnějším investicím. Pravidelné investice do těchto fondů jsou proto nejvhodnějším nástrojem k dosažení vašeho finančně i časově nejnáročnějšího cíle – finanční nezávislosti.

5 hlavních doporučení, kterými se při investování řídit

1. Vždy investujte podle finančního plánu. Dobrý finanční plán vám navrhne, jaké produkty využít pro dosažení jednotlivých cílů. Tato doporučení respektujte.

2. Investujte pravidelně. Významné výsledky neuvidíte ani za měsíc a nejspíše ani za rok.
Po 3 letech už ale začnete pociťovat sílu vašich pravidelných investic.

3. Důsledně rozkládejte riziko. Investujte vaše peníze do různých typů aktiv, do různých regionů a měn, svěřujte je do správy různým finančním skupinám. Pamatujte si, že skutečné riziko je jenom to, které jste dosud nezažili.

4. Jděte k vašim cílům s co nejmenším možným rizikem. Jestliže již máte hodně peněz na splnění cílů, jestliže jste již blízko, volte obezřetnější investice. Pokud máte k vašim cílům daleko, je možná potřeba zvolit dynamičtější řešení. Takové řešení (s vyšším podílem akcií) je dokonce bezpečnější – pomáhá totiž překonat inflaci. Pro dlouhodobé investice jsou dluhopisové investice nebezpečné – na konci nebudete mít dost peněz, protože na dlouhodobém horizontu dluhopisy mohou prohrát s inflací.

5. Pozor na reklamu. Nenechte se nalákat na finanční produkty, které jsou v danou chvíli velmi populární. Popularita je špatným rádcem pro investiční rozhodování. Také se raději vyhýbejte produktům, které jsou nové, nevyzkoušené a zrovna „in“ (zlato, deriváty atd.).
Raději volte produkty, které jsou vyzkoušené a fungují desítky let.

A ještě jedna důležitá rada: pozor na předplacené poplatky u investic. Stejně, jako byste si nepředplatili mobilního operátora nebo bankovní služby na 20, 30 nebo i více let, nedělejte to ani u investičních produktů.

Nezapomeňte kondici vašich investic alespoň jednou za rok zkontrolovat. Mohlo třeba dojít k nějaké změně ve vaší finanční situaci nebo k významným změnám na akciových trzích a vaše investice je třeba přenastavit. V takovém případě přichází na řadu aktualizace finančního plánu.

Krok č. 10: Vzdělávejte se

V seriálu Jak si s platem zaměstnance zajistit finanční nezávislost jste se dozvěděli nejdůležitější kroky, jak se i s platem zaměstnance stát finančně nezávislým, nebýt ve stáří závislý na nízké penzi od státu a zachovat si i v důchodu životní úroveň, na kterou jste dnes zvyklí.

Už víte, že dosáhnout finanční nezávislosti je možné, ale není to jednoduché – cesta je dlouhá a náročná. Situace se navíc bude v průběhu let měnit – objeví se nové produkty, nebo se změní ty stávající, budou se objevovat nové příležitosti. Také budete potřebovat odpovídajícím způsobem reagovat na změny vaší životní situace.

Je proto potřeba se neustále vzdělávat. Sledovat důležité informace a zdokonalovat se. Abyste dokázali vyhodnotit nové příležitosti, včas začali své portfolio zdefenzivňovat a nebo třeba uměli poznat, kdy nastal čas se nějaké investice zbavit.

Věděli jste například,

  • že české akcie a středoevropské podílové fondy jsou problematickou investicí? Přitom většina investorů u nás investuje právě do českých akcií a prodělává na nich.
  • že dluhopisové fondy jako konzervativní strategie na důchod skrývají nebezpečí?
  • že výnosy na vkladech se aktuálně po započtení inflace blíží 0 %, a přitom na trhu existují investiční příležitosti (např. dividendové akcie), které generují 3,5 % p.a.?
  • že české dluhopisové fondy v horizontu 5 let nejspíše nic nevydělají?
  • že v současné nejisté době existují investiční strategie, které obstojí, ať se na trzích děje cokoliv?

To jsou jen některé z příležitostí a výzev, se kterými se jako investor můžete dnes setkat. A právě neustálé vzdělávání a sbírání informací vám pomůže se v těchto otázkách zorientovat.

Přejeme vám úspěšnou cestu k finanční nezávislosti!

Ochraňte svůj majetek a zvětšete úspory

Server Měšec.cz ve spolupráci s KFP vám pomůže získat kvalitní informace pro správné rozhodování o vašich běžných finančních potřebách. Nebudeme vás lákat k uzavření pojištění a ke kupování finančních produktů. Naopak, společně s KFP jsme pro vás připravili jednoduché, ale obsahem výživné kurzy pro ty, kteří se chtějí dozvědět vše potřebné o fungování peněz a jak na ně vyzrát.

Zkuste KURZ: Jak bezpečně zvětšovat majetek a ochránit své úspory

Zúčastněte se dvoudenního kurzu a dozvíte se odpovědi (nejen) na výše zmíněné otázky ve článku. V průběhu 2 dní získáte praktické rady, tipy a návody, jak se lépe starat o peníze a dosáhnout finanční nezávislosti. Podívejte se na aktuální termíny kurzu.

Alternativně se můžete zaregistrovat na stránkách www.kfp.cz. Pravidelně každý týden dostanete do vaší emailové schránky jeden praktický finanční tip, jak se lépe starat o peníze.