Hlavní navigace

Český zahraniční obchod by měl v srpnu zůstat v přebytku

5. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zítra už se dočkáme prvních údajů z české ekonomiky. Zahraniční obchod by měl v srpnu zůstat v mírném přebytku.

Česká koruna v prvním dnu tohoto týdne dále posilovala a dostala se na dohled úrovni 27,10 CZK/EUR. Postupně tak smazává své ztráty z konce září, které byly pravděpodobně zapříčiněny výplatou větší dividendy do zahraničí. Obchodování s maďarským forintem a polským zlotým je dnes nezajímavé. Obě měny se obchodují bez výraznějšího trendu k posilování či oslabování.

Dnes byl v regionu zveřejněn pouze výsledek maďarských maloobchodních tržeb za srpen. Ty zklamaly růstem pouze o 4,7 % y/y, což je nejpomalejší růstové tempo za posledních jedenáct měsíců. Zítra už se dočkáme prvních údajů z české ekonomiky. Zahraniční obchod by měl v srpnu zůstat v mírném přebytku. Srpnová čísla jsou do velké míry ovlivněna sezónností, když prázdninová sezóna snižuje exporty. Navíc statistiky budou ovlivněny celozávodními dovolenými v automobilovém sektoru, které tento rok spadly od srpna. Pohorší si tedy i sezónně očištěná bilance, která by měla dosáhnout 9,4 mld. CZK a klesnout tak z červencových 11,7 mld. CZK.

skoleni_29_6

V Polsku zítra zasedne bankovní rada, aby projednala nastavení měnové politiky. Předpokládáme, že klíčová úroková sazba zůstane beze změny na 1,5 %. Polští bankéři nevidí zásadní problém v současné záporné inflaci. Jsou totiž přesvědčeni, že je způsobena pozitivními nákladovými faktory plynoucími z nízkých cen ropy a energií.

Česká swapová výnosová křivka dnes následovala svůj evropský protějšek a na svém dlouhém konci vzrostla přibližně o 4 bb.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).