Hlavní navigace

Český průmysl ztrácí dynamiku, do značné míry přirozeně

2. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Dubnový index nákupních manažerů ve výrobě v ČR, který sestavuje společnost Markit, klesl třetí měsíc v řadě, z březnových 54,3 bodu na 53,6 bodu.

Aktuální hodnota poukázala na nejpomalejší tempo celkového zlepšení podnikatelských podmínek v české výrobě od prosince 2014. Sektor nicméně nepřetržitě roste již tři roky, což je nejdelší růstová řada za bezmála osm let. Index nákupních manažerů se navíc v posledním období udržel nad svým dlouhodobým průměrem 52,9 bodu.

Dubnový index nákupních manažerů ve výrobě v ČR, potvrzuje ztrátu dynamiky tuzemského průmyslu.

Ta má dva klíčové zdroje. Prvním je prostý fakt, že odbytiště českého exportu jsou našimi produkty do značné míry nasycena. Po takřka tři roky trvajícím každoměsíčním nárůstu objemu nových vývozních zakázek pro české výrobce je takový vývoj do značné míry přirozený. Žádný strom neroste do nebes.

Druhým zdrojem je zpomalování světové ekonomiky, v čele s Čínou. To na české průmyslové podniky a jejich vývoz dopadá zprostředkovaně, zejména skrze zpomalující německý průmysl. Německo je významným obchodním partnerem Číny a část produkce, kterou Číně dodává, vzniká z českých subdodávek.

skoleni_29_6

Přes zpomalující dynamiku, do značné míry přirozenou, si však tuzemský průmysl udržuje solidní kondici. O tom svědčí například i to, že každý měsíc po dobu již tří let přibývají v průmyslu nové pracovní příležitosti. Průmysl se tak zásadní měrou podílí na pokračujícím poklesu celkové míry nezaměstnanosti.

V nadcházejících měsících lze očekávat další pokles růstové dynamiky českého průmyslu a postupně i jeho stagnaci. Tento vývoje zapadá do kontextu očekávaného letošního celkově slabšího výkonu tuzemské ekonomiky v porovnání s těžko opakovatelným rokem 2015.

Autor článku

Autor je hlavním ekonomem společnosti CZECH FUND.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).