Hlavní navigace

Český průmysl ukázal svoji sílu i v květnu

2. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průzkum mezi více než 250 nákupními manažery z řad podniků zpracovatelského průmyslu ukázal v květnu zlepšení provozních podmínek. Takzvaný indikátor nákupních manažerů vzrostl z dubnových 56,5 bodu na 57,3 bodu a příjemně překvapil. Hlavním motorem byl expanzivní růst nových zakázek, jejichž příliv byl nejsilnější od ledna 2011. Hospodaření státu i po květnu nad očekávání dobré.

Kondice českého průmyslu v květnu zesílila navzdory horšímu vývoji v zahraničí. Srovnatelný ukazatel za eurozónu v květnu klesl o 1,2 bodu na 52,2 bodu z důvodu pomalejší expanze výroby i nových zakázek. Nejhůře na tom byla Francie, kde se index ponořil pod hranici 50 bodů, čili do oblasti kontrakce. Naopak španělské podniky hlásily nejlepší vývoj za více než 4 roky.

Domácí zpracovatelé si v květnu nejvíce pochvalovali příliv nových zakázek, a to jak z domácích, tak zahraničních trhů. Domácí zájem o jejich produkty podpořily kromě jiného také stavební práce. Solidní poptávka se odrazila i v množství nakoupených vstupů, jejichž ceny opět mírně vzrostly. Finální produkce zdražila poprvé po čtyřech měsících a zvýšená ekonomická aktivita se tak začíná prokousávat do koncových cen. To je trend, který by v dalších měsících měl pokračovat a zesílit.

Stát v prvních měsících roku obvykle hospodaří s přebytkem a letos to trvalo až do dubna. V květnu se už sice objevilo ve státní pokladnici 9,5 mld. manko, i tak je to ale meziročně lepší výsledek o více než 30 mld. Kč. Zároveň se jedná o nejlepší hospodaření státu od roku 2000. Státní peněženka za to vděčí především příjmové straně, kde inkaso DPH, pojistné na sociální zabezpečení, peníze z rozpočtu EU a mimořádný příjem z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě tvořily velkou část meziročního zlepšení příjmů o 34,4 mld. Kč (celkem 476 mld. Kč).

Výdajová strana zůstává zhruba na loňské úrovni při poklesu investičních výdajů.

Letošní hospodaření státu je zatím na velmi dobré cestě k tomu, aby dopadlo lépe než plánovaných –112 mld. Kč. Konec roku je sice ještě daleko, celkově je ale situace vlády jak v oblasti deficitu, tak dluhu solidní. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).