Hlavní navigace

Český průmysl solidně zabodoval a překvapil trh i analytiky

10. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Průmysl rostl rychleji, než čekal trh i analytici. Když připočteme slušný PMI a efekt intervencí, měl by růst v příštím roce ještě o něco rychleji a být klíčovým faktorem růstu celé ekonomiky.

 Včerejšek byl v ČR mimořádně bohatý na data. Nejdříve solidně zabodoval průmysl, který rostl o něco rychleji, než čekal trh (1,9%) i my (2,2%) a přidal 3,5% r/r. 3M průměr meziměsíčního růstu se dostal s 1,1% na nejvyšší hodnotu od konce 2010. V platnosti tak zůstává náš odhad, že průmysl zrychlí v posledním letošním kvartále na 4 – 5% r/r. Když si k tomu připočteme slušný PMI (naposledy 55,4) a efekt intervencí, měl by průmysl růst v příštím roce ještě o něco rychleji a být klíčovým faktorem růstu celé ekonomiky.

• Inflace, která by s ohledem na případný posun intervenční hladiny měla být v následujícím roce zdaleka nejsledovanějším indikátorem, dopadla v souladu s očekáváním. Tempo růstu spotřebitelských cen v listopadu o něco zrychlilo z 0,9% na 1,1%. Měnově-politická inflace (bez nepřímých daní) zůstává poblíž nuly. Efekt intervencí se ještě nestihl projevit (meziměsíčně ceny klesly o 0,1%) a vzhledem k předvánočnímu období, kdy obchodníci nebudou spěchat se zdražováním, se tak asi nestane ani v prosinci. Výraznější dopad tedy očekáváme až v lednu. ČNB ve svém komentáři prohlásila, že se riziko deflace podařilo intervencemi odvrátit. To by se dalo číst jako echo, že další cílené oslabování koruny v této fázi nehrozí. Koruna ale trochu paradoxně oslabila a dostala se na chvíli přes 27,50.

• Do třetice ještě vyšla čísla za nezaměstnanost. Tam se čekala stagnace na 7,6%, ve skutečnosti o jednu desetinku vzrostla na 7,7%. Počet nezaměstnaných stoupl o skoro 9 tis., naopak o něco klesl počet volných pracovních míst.

skoleni_8_6

• Start do posledního kvartálu zatím Německu vychází smíšeně. Na jednu stranu roste domácí poptávka, která se projevila snížením obchodního přebytku. Horší zprávou je, že se v říjnu nečekaně propadl průmysl. Meziměsíčně klesla jeho produkce o 1,2%, což dokresluje obrázek, který už v pátek načrtly průmyslové objednávky (klesly o 2,2% m/m). Z dlouhodobého hlediska není ale třeba lomit rukama, jak produkce, tak objednávky si v meziročním srovnání drží růstový trend. Ifo se navíc drží na solidních úrovních a výrobní PMI je na maximu od poloviny 2011.

• Inflace vyšla i v Číně, kde nečekaně zpomalila z 3,2% na 3,0%. Analytici přitom čekali stagnaci. Trh zprávu přijal pozitivně, bezprostřední riziko utažení měnové politiky ze strany PBoC. Dnes ráno ještě průmysl, +10% r/r a lehce pod očekáváním, a maloobchodní tržby 13,7% r/r, které naopak očekávání předčily.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).