Hlavní navigace

Český průmysl jede díky výrobě automobilů

10. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průmyslová produkce v březnu meziročně vrostla o vysokých 10,9 %. K excelentnímu výsledku jí však dopomohl i o dva dny vyšší počet pracovních dní. Po očištění o tyto vlivy průmysl přidal 4,4 %.

Dvojcifernými tempy rostla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba pryžových a plastových výrobků. České průmyslové produkci by se mělo dařit i do budoucna. Registrace automobilů v eurozóně sice zpomalují, nicméně to podle našeho názoru nebude mít na automobilky zásadnější vliv. Více tím zřejmě utrpí dodavatelé dílů pro západoevropské výrobce. Automobilový průmysl tedy zůstane hlavním tahounem českého průmyslu i ve zbytku letošního roku. Dobře se ale daří i ostatním sektorům. Výrazně stoupá výroba chemikálií, podobně je na tom i produkce elektřiny. K dobré výkonosti domácího průmyslu navíc přispívá i vyšší ekonomická aktivita v eurozóně, která se pak odráží v rostoucí poptávce po českém zboží. Za celý letošní rok očekáváme růst průmyslové produkce o 7,3 %.

Dobrý výsledek přinesla i březnová stavební výroba. Ta meziročně stoupla o 6,2 %, bez očištění o vyšší počet pracovních dní si polepšila o 2 %. I tak ale bude rozjezd stavebnictví v letošním roce pravděpodobně pozvolný. Ve veřejném sektoru bylo zatím zahájeno pouze malé množství projektů, zatímco developerům rezidenčního bydlení stále chybí moderní územní plán pro Prahu. Vydávání stavebních povolení je navíc zdlouhavé. To brzdí developery v pružné reakci na rostoucí poptávku a výstup stavebnictví pak pokulhává. Příslibem do budoucna je počet zahájených bytů, kterých bylo v březnu o 53 % více než v loňském roce.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).