Hlavní navigace

Český PMI z průmyslu vystoupá na šestileté maximum

1. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Čtvrtek bude na trzích patřit indikátorům PMI z průmyslu. Jak v eurozóně tak ve střední Evropě potvrdí pokračující růst výroby. V Česku dokonce podle našich odhadů dosáhne PMI šestiletého maxima. Koruna by se tak mohla posunout na nové maximum po konci kurzového závazku.

Příznivé trendy na americkém trhu práce zřejmě pokračují

Finální indikátory PMI z velkých zemí eurozóny by měly potvrdit dobrou náladu mezi průmyslníky. Ve Spojených státech se pozornost investorů zaměří na ADP report o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru ekonomiky. Konsenzus předpokládá 180 tis. nových pozic, což by naznačilo pokračující utahování na trhu práce, a tak zvýšilo šance na další růst sazeb Fedu.

Euro proti dolaru na osmiměsíčním maximu

Německá květnová nezaměstnanost poklesla v souladu s očekáváním na historické minimum po sjednocení země 5,7 %. Inflace v celé eurozóně však zklamala, když zpomalila ještě výrazněji, než předpokládal konsenzus trhu. Euro přesto vůči dolaru posílilo o více než půl procenta na nové maximum od loňského září (1,125 USD/EUR). Za tím zřejmě stál pokles výnosů amerických dluhopisů, a tak nižší atraktivita americké měny.

Regionální PMI naznačí pokračující růst průmyslu

Dnes bude v České republice zveřejněn index nákupních manažerů z průmyslu, který odhaluje současnou a očekávanou budoucí kondici v odvětví. Očekáváme, že květnový index vystoupá na šestileté maximum 58 bodů. Průmysl by tak měl zůstat tahounem české ekonomiky.

Indikátorů PMI se dočkáme i v Maďarsku a Polsku. Trh očekává v obou zemích zlepšení indexu, výhled SG pro polské číslo je pesimističtější. I tak by ale v obou zemích mělo platit, že růst průmyslu bude pokračovat.

Koruna na nejsilnější úrovni od konce kurzového závazku

České měně se včera dařilo. Proti euru posílila o 0,5 % a obchodování uzavřela na úrovni 26,35 CZK/EUR, nejsilnější hodnotě od konce kurzového závazku (a tak i od listopadu 2013). Koruně zřejmě pomohlo posílení eura na světových trzích a zároveň pokles tržních výnosů v české ekonomice. Potřeba zpřísnit měnové podmínky, kterou zmínila bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání, se totiž dá dosáhnout buď vyššími sazbami, nebo silnější měnou (obě veličiny se zároveň ovlivňují). Současný pokles výnosů tak nahrává posilování koruny.

skoleni_4_3

Koruna posílila i proti dolaru, a to o plné procento. Kurz tak během včerejšího odpoledne dosáhl hodnoty 23,45 CZK/EUR, nové nejsilnější úrovně od poloviny roku 2015. Důvodem bylo převážně oslabení dolaru vůči euru na globálním trhu.

Ostatní regionální měny naopak vykázaly ztráty. Polská inflace zaostala za očekáváním, když ceny v květnu meziměsíčně stagnovaly a v meziročním vyjádření jejich růst zpomalil pod 2% hranici. Na to reagoval zlotý oslabením o zhruba 0,3 % a s ním se svezl i kurz forintu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).