Hlavní navigace

Český PMI se propadnul pod padesátibodovou hranici

1. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Kurz domácí měny se dnes posunul přibližně o haléř směrem ke kurzovému závazku. V odpoledních hodinách se česká měna obchoduje blízko úrovně 27,025 CZK/EUR.

Bez výraznějšího trendu a tedy i bez výraznější reakce na zveřejněné PMI z průmyslu se dnes obchodovaly i polský zlotý a maďarský forint. Polská měna se drží blízko úrovně 4,36 PLN/EUR, zatímco kurz forintu se obchoduje těsně nad hladinou 311 HUF/EUR.

Nálada v průmyslovém sektoru měřená indikátorem PMI se ve středoevropském regionu vydala různými směry. Český index se propadnul z 51,8 bodu pod padesáti bodovou hranici na 49,3 bodu. Pod padesáti body se český PMI nacházel naposledy v dubnu 2013. K propadu v červenci došlo nejen v oblasti produkce, ale i v oblasti nových zakázek. I nových míst se v průmyslu v červenci vytvořilo méně. Růst průmyslové výroby byl v posledních měsících tažen zejména automobilovým sektorem. Ostatní obory si tak dobře nevedly. Pro letošní rok očekáváme v průmyslu pouze velmi mírný růst. I v Polsku si PMI z průmyslu pohoršil, ale zaznamenal pouze propad o 1,3 bodu a udržel se tak nad padesátibodovou hranicí. Naopak v Maďarsku se nálada výrazně zlepšila, když PMI vyskočil z 51,3 bodu na 53,9 bodu.

skoleni_13_10

Státní rozpočet uzavřel ke konci července ve vysokém přebytku 75,6 mld. CZK. Za dobrým výsledkem stojí do velké míry nárůst příjmů, zejména z daní a ze sociálního pojištění. Na výdajové straně se projevuje pokles investiční aktivity státu. Dnešní statistika naznačuje, že výsledek za celý rok by mohl být lepší než námi předpokládaný deficit ve výši 35 mld. CZK.

Česká swapová křivka dnes na svém dlouhém konci poklesla o jeden bod.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).