Hlavní navigace

Český HDP asi opět zpomalí, inflace překvapila růstem

15. 8. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Analytici očekávají, že dynamika HDP zaznamená další zpomalení. Červencová inflace naopak překvapila růstem, hlavně kvůli zdražení potravin.

Dnešní kalendář ekonomických je v podstatě prázdný. Důvěra v průmysl v okolí New Yorku by podle tržních odhadů měla mírně klesnout, ale velký vliv na devizových trh mít nebude. Ani zbytek týdne nenabídne mnoho ekonomických statistik. Pozornost se bude soustředit na zápisy z jednání centrálních bank. Ve středu bude zveřejněn zápis z jednání amerického Fedu, který by měl naznačit, jak velká část jeho představitelů vnímá květnové zklamání z trhu práce jako závažné. Zápis by také mohl ukázat, jak daleko je FOMC od hodnocení rizik jako vyrovnaných. Jestli Fed začne rizika znovu hodnotit jako vyrovnaná již na zářijovém zasedání, tak podle ekonomů SG ještě existuje šance na zvyšování sazeb v prosinci. Prozatím ale stále nepředpokládají zvyšování sazeb ještě letos a pouze dvojí zvýšení příští rok.

ECB představí zápis ze svého zasedání až ve čtvrtek. Poslední zasedání bylo poměrně klidné, protože většina členů bankovní rady se rozhodla po referendu o brexitu zaujmout vyčkávací mód. Ze zápisu se budeme hlavně snažit vyčíst, jestli je ECB připravena změnit podmínky programu odkupu aktiv tak, aby přesvědčila tržní aktéry, že je skutečně schopna nakupovat až do března 2017. Podle našeho odhadu zvýší limit na odkup cenných papírů z jedné emise.

Z důležitých dat nás tento týden čeká zveřejnění inflace za červenec na obou březích Atlantiku, ale v eurozóně se bude jednat pouze o případné revize již zveřejněných údajů. V USA ekonomové SG očekávají zvolnění inflace z 1 % na 0,8 % zejména díky levnějším pohonným hmotám, nicméně snížení by měla zaznamenat i jádrová inflace, a to ze 2,3 % na 2,2 %. Žádná revize se nečeká u inflace v eurozóně, ta by měla potvrdit předběžný odhad na 0,2 %. Jádrová složka rostal o 0,9 % y/y.    

I minulý týden byl na globálních trzích poměrně klidný. Dolar ze začátku týdne oslaboval v důsledku horších čísel o americké produktivitě. Ke konci týdne pak přišlo několik statistik, které dolaru znovu vesměs nepřály. Nečekaně silný se ukázal první odhad německého HDP, ale odhad za celou eurozónu zůstal bez revize, a tak tato čísla kurzem eura proti dolaru ještě nepohnula. Větším impulzem bylo zklamání z amerických maloobchodních tržeb, které dolar nakrátko poslalo až nad 1,12 USD/EUR. Tam ale kurz nepobyl dlouho a vrátil se na hladinu 1,116 USD/EUR, na které otevírá i dnes ráno.

Český HDP v druhém čtvrtletí znovu zpomalil

Data z reálné ekonomiky minulý týden výrazně nepřekvapovala, a tak se ani kurzy měn příliš nehýbaly. Koruna se stále drží velmi blízko kurzového závazku. Ačkoliv očekáváme slabší ekonomický růst v Česku než trh, tak by ani statistika HDP korunu od závazku odtrhnout neměla.

První odhad českého HDP za druhé čtvrtletí bude zveřejněn v úterý. Očekáváme, že jeho dynamika zaznamená další zpomalení, protože podle našeho odhadu se pokles investic z prvního čtvrtletí přelil také do druhého. A přestože spotřeba domácností i zahraniční obchod přispěly podle našeho odhadu kladně, jejich dynamika nebyla dostatečná, aby vytáhla růst HDP na více než 0,3 % q/q. V meziročním srovnání to znamená zpomalení ze 3% růstu v prvním na 2 % v druhém čtvrtletí. K údajům o HDP se ještě přidá zveřejnění cen primárních výrobců. Podle našeho odhadu by měly ceny v průmyslu pokračovat ve velmi slabém růstu, když jejich růst dosáhne 0,1 % m/m. Meziročně však zůstanou ještě v hlubokém poklesu o 3,9 %.

Obchodování se středoevropskými měnami bylo v uplynulém týdnu velmi klidné. Koruna se držela v těsné blízkosti kurzového závazku na 27,02 CZK/EUR. Maďarský forint se obchodoval kolem 310 HUF/EUR. Jedinou měnou, která si tento minulý polepšila, byl polský zlotý, který posílil přibližně o 0,4 %.

Minulý týden byl nabitý daty z české ekonomiky. Překvapením byl solidní růst průmyslové produkce o 3,9 % y/y. Tu v červnu stejně jako v předchozích měsících táhla poptávka po autech v zemích eurozóny. Bez automobilového sektoru by průmyslová výroba vykazovala pokles. Průmysl totiž brzdí snížení investiční aktivity. Nižší investiční aktivita se naopak příznivě projevila ve vysokém přebytku zahraničního obchodu, protože velká část investičních statků se dováží.

skoleni_13_10

Inflace překvapila kvůli nečekanému růstu cen potravin

Červenec přinesl akceleraci spotřebitelských cen. Meziměsíčně zboží ve spotřebním koši zdražilo o 0,3 % m/m. V meziročním srovnání si inflace polepšila na 0,5 %, když ještě v červnu se nacházela na úrovni 0,1 %. Za cenovým růstem stály překvapivě především ceny potravin, které v tomto období mají naopak většinou tendenci klesat.

Polský i maďarský HDP vykázal slušný růst poté, kdy obě ekonomiky v prvním čtvrtletí zaznamenaly pokles. V Polsku si ekonomika polepšila o 0,9 % q/q a v Maďarsku přidala dokonce 1,1 % q/q. Růst hrubého domácího produktu v regionu byl pravděpodobně opět tažen domácí spotřebou. Té se daří dobře díky klesající nezaměstnanosti a rostoucím mzdám. Brzdou v regionu zůstávají investice, které klesají v důsledku náběhu nového programového období pro čerpání peněz z fondů EU.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).