Hlavní navigace

Český HDP zabrzdila slabá tvorba zásob a nižší investice

3. 3. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ČSÚ revidoval růst českého HDP v posledním čtvrtletí loňského roku z 0,2 % q/q na 0,4 %. Za relativně slabým růstem oproti dynamice růstu v sousedních zemím stojí zejména velmi slabá tvorba zásob.

ČSÚ revidoval růst českého HDP v posledním čtvrtletí loňského roku z 0,2 % q/q na 0,4 %. Za relativně slabým růstem oproti dynamice růstu v sousedních zemím stojí zejména velmi slabá tvorba zásob, která z mezičtvrtletního růstu domácí ekonomiky ubrala. Pokles investic dosáhl 0,6 % q/q. Soukromá spotřeba naopak zůstává velmi silná, když vykázala růst o 0,7 % q/q. Nezaměstnanost se nachází na historicky nízkých hodnotách a zvyšování mezd akceleruje. Spotřebitelská důvěra se tak nachází blízko rekordních údajů a žene výš spotřebu domácností. HDP tak meziročně vzrostl o 1,9 %. Slušný příspěvek přinesl zahraniční obchod, který HDP posunul o 0,9 pb výš.

skoleni_29_6


Předstihové indikátory včetně PMI a důvěry mapované statistickým úřadem stále ukazují na velmi dobrou výkonnost ekonomiky. Slušný růst navíc pozorujeme u českých hlavních obchodních partnerů. Podle našeho odhadu tedy slabý růst HDP v druhé polovině roku 2016 představuje pouze přechodné období a na začátku roku jeho dynamika výrazně zrychlí. Mezičtvrtletní růst by se mohl dostat i přes 1%.


Za celý loňský rok si česká ekonomika připsala pouze 2,3 %. Dynamiku brzdila zejména slabá investiční aktivita. Naopak k vyššímu růstu HDP tlačila soukromá spotřeba a rostoucí přebytek bilance zahraničního obchodu. V letošním roce by domácí ekonomika měla podle našeho odhadu zrychlit a přidat 2,7 %.  Podporovat ji i nadále bude rostoucí soukromá spotřeba, v druhé polovině roku by se měla přidat i investiční aktivita. Příspěvek zahraničního obchodu by měl zeslábnout. 

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).