Hlavní navigace

Český HDP ukáže na výrazné zrychlení ekonomiky v prvním čtvrtletí

15. 5. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Data z reálné ekonomiky ukazují, že český hospodářský růst zrychlil, když těžil z rostoucí zahraniční i domácí poptávky.

Světový ekonomický kalendář toho tento týden moc nenabídne. Potvrzovat se budou předběžné údaje o HDP a inflaci v eurozóně a za oceánem bude zveřejněna dynamika průmyslové výroby za duben. Vzhledem k tomu, že nic z toho by trhy překvapit nemělo, může se naše pozornost přesunout na regionální indikátory. Domácí HDP by měl vykázat velmi slušný růst za první čtvrtletí a i čísla z polské ekonomiky by měla potvrdit svou aktuální dobrou kondici.

Německá ekonomika v Q1 17 zřejmě výrazně vzrostla

Čísla zveřejněná v úterý jenom potvrdí současné trendy v ekonomikách eurozóny. Růst HDP za celou měnovou unii by měl být potvrzen na 0,5 % q/q, což představuje velmi solidní dynamiku. Nicméně data také ukazují, že vývoj v jednotlivých zemích je značně rozdílný. Italský HDP by totiž měl potvrdit pouze 0,2% mezičtvrtletní růst. Francie a Itálie tak v prvním čtvrtletí eurozónu brzdily, zatímco Německo a Španělsko měly velmi solidní start do letošního roku. Nicméně v Německu očekávají investoři zhoršení ekonomických podmínek. Složka očekávání německého ZEW indexu je totiž výrazně pod složkou hodnocení současných podmínek i pod svým dlouhodobým průměrem. Na tom velmi pravděpodobně nic nezmění ani námi očekávané zlepšení tohoto indexu za květen.

Americké údaje z nemovitostního trhu by měly na trhy přinést mírný optimismus a ten by měla potvrdit čísla z průmyslu. Průmyslovou produkci podpoří zejména utility, ale slušný růst by měl vykázat i zpracovatelský průmysl. Využití kapacit se v dubnu podle odhadu ekonomů SG vyhouplo na 76,3 %, což představuje nejvyšší hodnotu od října 2015. 

Zpřesněný odhad inflace v eurozóně za duben by neměl přinést revize. Inflace minulý měsíc překvapila tím, že se udržela velmi blízko dvou procent. Nicméně do velké míry se jednalo o efekt Velikonoc, kdy zdražují potraviny a některé služby. Jádrová inflace v eurozóně zůstává stále velmi nízká a my se očekáváme, že celková inflace se od května začne té jádrové rychle přibližovat. 

Americká inflace zklamala

Zatímco údaje zveřejněné v Německu ukazují na zrychlení největší evropské ekonomiky, data ze Spojených států zklamala. Maloobchodní tržby nedosáhly na očekávání analytiků a ani inflace trhy nepotěšila. Zejména pokles meziroční pokles cen přiměl investory zavírat jejich dolarové pozice. Dolar, který v první polovině týdne proti euru získával, tak v pátek zkorigoval a své obchodování dnes ráno otevírá blízko úrovně na 1,093 USD/EUR. 

Čeká nás týden příznivých dat z české reálné ekonomiky

Běžný účet české platební bilance by měl v březnu snížit svůj přebytek. I přes velmi dobrý výsledek zahraničního obchodu se projeví začátek dividendové sezóny a důchodové bilance tak budou saldo běžného účtu snižovat. Polský běžný účet by měl odrážet slušný růst tamní reálné ekonomiky. Očekáváme tak, že vykáže mírný přebytek. Zahraniční poptávka by měla zůstat silná a vnější bilance polské ekonomiky by se tak měla i nadále postupně vylepšovat.

Data z reálné ekonomiky ukazují, že český hospodářský růst zrychlil, když těžil z rostoucí zahraniční i domácí poptávky. Očekáváme, že do růstu přispějí všechny složky na poptávkové straně, dynamika HDP by tak měla akcelerovat z 0,4 % v Q4 16 na 1,0 % v Q1 17. Podobná situace je i u českých severních sousedů. I tamní ekonomický růst by měl vykázat velmi slušnou dynamiku.

Polská centrální banka zůstane i ve středu ve vyčkávacím módu. Vzhledem k velmi silnému ekonomickému růstu by se rétorika polských centrálních bankéřů mohla mírně přiostřit ve prospěch vyšších úrokových sazeb. Nicméně inflace, zejména její jádrová složka, zatím zůstává relativně nízko a netlačí tak polskou centrální banku k rychlému zvyšování sazeb. My očekáváme, že k prvnímu zvýšení sazeb dojde až v první polovině příštího roku. 

Ceny průmyslových výrobců v dubnu podle našeho odhadu stagnovaly. V meziročním vyjádření tak jejich dynamika mírně zvolnila na 2,9 %. Na zpomalení má znatelný vliv i cena ropy, která v dubnu spadla z 56 USD za barel až k 50 USD.

Polské mzdy by si měly udržet velmi slušný růst nad pěti procenty, když je bude i nadále podporovat růst zaměstnanosti. Na mzdy českých severních sousedů by nemělo mít vliv ani rozhodnutí o Brexitu. Naopak návrat Poláků z Velké Británie by mohl přinést zvýšení průměrného platu. Pracovní síla, která se bude vracet z ostrovního království, bude tvrdě vyjednávat, aby si udržela co nejvíce ze svého dosavadního standardu.

Průmyslové ceny v Polsku zmírní svůj meziroční růst zejména v důsledku odeznívajícího efektu statistické základny, nicméně i tak zůstane cenová dynamika vysoká a bude v druhé polovině roku prosakovat i do spotřebitelských cen. I přes vyšší ceny vstupů si polský průmysl vede velmi dobře. Jeho dubnové zpomalení souvisí s kalendářními efekty. Zahraniční poptávka i nálada v průmyslu vyjádřená indexem PMI zůstává velmi dobrá. Velmi dobrou dynamiku si udržuje i maloobchod.

Inflace nečekaně zpomalila

Údaje z české reálné ekonomiky zveřejněné v uplynulém týdnu pozitivně překvapily. Maloobchodní tržby ukazují, že domácí poptávka je i nadále velmi silná a bude podporovat český ekonomický růst. Pohoda domácností je vidět zejména na struktuře růstu prodejů, kde dominují zbytné statky, zatímco prodeje potravin a pohonných hmot rostou znatelně pomaleji. Zrychlující zahraniční poptávka je vidět na zlepšující se bilanci zahraničního obchodu. I přes mnohem vyšší ceny komodit, které nafukují dovozy, přebytek zahraničního obchodu v prvním čtvrtletí překonává i své výkony z prvního čtvrtletí loňského roku. Díky sílící zahraniční poptávce se daří i domácímu průmyslu, který táhne zejména automobilový sektor. Dobrá kondice české ekonomiky se projevuje i na trhu práce. Podíl nezaměstnaných se v dubnu znovu snížil, když mu dolů do velké míry pomáhaly i sezónní faktory.

skoleni_29_6

I přes rostoucí domácí poptávku statistiky spotřebitelských cen ukázaly na zpomalení meziroční ho růstu. Za nižší dynamikou stojí zejména vyprchávání efektu statistické základny u cen pohonných hmot a normalizace cen potravin. V dubnu jsme také zaznamenali snížení cen alkoholických nápojů. Nicméně položky v rámci jádrové inflaci i nadále reflektují inflační tlaky. I proto se i nadále domníváme, že ČNB bude ještě letos krotit inflační tlaky pomocí úrokových sazeb. 

Koruna prožila jeden z nejúspěšnějších týdnů od konce kurzového závazku. Její hodnota proti euru se posunula k hranici 26,55 CZK/EUR a už je nedaleko svého pozávazkového minima na 26,50 CZK/EUR. Úspěšný byl i polský zlotý, který posílil přibližně o půl procenta, přestože dubnové inflační číslo nedosáhlo na očekávání analytiků. Polský zlotý v průběhu týdne při absenci kurzotvorných impulzů mírně oslabil. 

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).