Hlavní navigace

Český HDP překvapuje silným růstem, koruna díky němu posiluje

16. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Domácí ekonomika na začátku roku výrazně akcelerovala svůj růst. HDP přidal 1,3 % mezičtvrtletně a v meziročním vyjádření se dynamika vyhoupla až na 2,9 %. Z komentáře ČSÚ vyplývá, že růst podporovala zvyšující se aktivita v průmyslu i zvyšování přidané hodnoty ve službách.

ČSÚ dnes potvrdil náš odhad, že domácí ekonomika na začátku roku výrazně akcelerovala svůj růst. HDP přidal 1,3 % mezičtvrtletně a v meziročním vyjádření se dynamika vyhoupla až na 2,9 %. Strukturu růstu ještě neznáme. Z komentáře ČSÚ a našich odhadů vyplývá, že  růst podporovala jak zvyšující se aktivita v průmyslu, tak zvyšování přidané hodnoty ve službách. I na poptávkové straně vidíme příspěvek několika sektorů. Soukromá spotřeba se drží stabilně silná a důležitý příspěvek přinesla i zahraniční poptávka. To souvisí se zrychlením globální ekonomiky i hospodářstvím českých hlavních obchodních partnerů.

skoleni_7_4

Slušná dynamika českého hospodářství bude pokračovat i ve zbytku letošního roku. Apetit utrácet domácnosti neopustí a ve druhé polovině roku očekáváme zesílení investiční aktivity. Naplno by se totiž měla rozjet stavba velkých infrastrukturních projektů, které budou z velké části financované z evropských fondů. Navíc očekáváme i zvýšení spotřeby vlády. Pravděpodobně na podzim Česko čekají parlamentní volby, což se bude stále více projevovat na výdajích vlády. Zejména očekáváme efekt zvyšování mezd ve veřejném sektoru. Oslabovat by neměla ani zahraniční poptávka, která podpoří domácí exportéry. HDP by totiž podle ekonomů SG měl přidávat i u největších českých obchodních partnerů.

Silný hospodářský růst tlačí na další zaměstnávání lidí. Zaměstnanost se v prvním čtvrtletí zvýšila o silných 0,6 % q/q (+1,5 % y/y). Nicméně pracovní síly je v současnosti v Česku nedostatek. Mzdy by tedy měly růst a rozšiřující se mezera výstupu bude působit i na jádrovou inflaci, která by měla zrychlovat. Dnešní vyšší než trhy očekávaný růst tedy bude tlačit ČNB k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, protože bude nutné rostoucí inflaci brzdit. Podle našeho odhadu k prvnímu zvýšení sazeb dojde ještě letos v posledním čtvrtletí. Vidíme ale i riziko, že se centrální banka odhodlá zvyšovat sazby ještě na svém srpnovém zasedání. Koruna tak na dnešní statistiky reagovala posilováním. Několik minut po zveřejnění dnešní statistiky se dostala až na 26,4 CZK/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).