Hlavní navigace

Český HDP: Ekonomové očekávají pokračování mírné recese a to i příští rok

12. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nejdůležitější událostí bude pro ČR tento týden zveřejnění předběžného HDP. Očekává se pokračující mírná recese. V příštím roce by to nemělo být jiné.

Hlavní trhy 

Makro data

Tento týden bude na data poměrně chudý, ale obzvlášť v Evropě budou zveřejněná data významná. V Evropě budou nejzajímavější údaje o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí za jednotlivé státy. Z dalších evropských dat bude také zajímavý německý konjunkturální index ZEW. Ve Spojených státech pak budou důležité zejména maloobchodní tržby. Kromě nich budou zveřejněny údaje o inflaci, průmyslová výroba a index filadelfského Fedu. Kromě dat bude důležité zasedání ministrů financí EMU, kde se bude řešit hlavně Řecko. S dokončením změn v balíku pomoci Řecku se tentokrát ještě nepočítá, optimisté však věří, že by mohl být dokončen koncem tohoto měsíce nebo začátkem příštího. V USA vystoupí řada činitelů Fedu (mimo jiné i Bernanke), takže bude důležité sledovat vývoj jejich názorů. Navíc bude zveřejněn záznam ze posledního zasedání FOMC, kde se budou sledovat hlavně zmínky o možné změně závazku držet uvolněnou měnovou politiku z časového určení na makroekonomický parametr (nejspíše míru nezaměstnanosti). 

FX a FI

Dolar se po krátkém oslabení bezprostředně po volbách dostal do posilujícího trendu, která patrně souvisí s nejistotou kolem Řecka. Proto bude pro měny důležité, jak dopadne schůzka ministrů financí EMU. Výnosy benchmarkových dluhopisů klesají a dostaly se na spodní okraj konsolidačního pásma, proto čekáme, že by se už jejich pokles mohl zastavit. Akcie reagovaly na Obamovo vítězství v amerických prezidentských volbách negativně, zlato naopak roste. Pro další vývoj bude důležité jak rychle se najde řešení rozpočtového srázu v USA a pro komodity bude důležitý také vývoj v Číně, tedy konkrétně jak proběhne výměna vedení a jak se novému vedení bude dařit. 

skoleni_8_6

CEE region 

Makro data

Nejdůležitější událost tento týden je zveřejnění předběžného HDP za 3Q12. Očekáváme potvrzení pokračující mírné recese (-0,2% q/q, ovšem s rizikem směrem dolů). Struktura dat nebude zveřejněna (to až v prosinci), ale dá se čekat, že jediným pozitivním přispěvatelem bude zahraniční obchod, hlavně díky slabé poptávce z domácí ekonomiky (čekáme pokles spotřeby domácností i investic firem). Vzhledem k situaci v EMU nevidíme ani ve 4Q12 oživení růstu, naopak – čekáme v nejlepším případě stagnaci, v horším mírný pokles. Nic víc než plus minus stagnace nečekáme mimo jiného i vzhledem k nedávno schválenému balíčku vlády ani v roce 2013. 

FX a FI

Koruna dle našeho očekávání oslabila až na dohled 25,50, kombinace slabých dat zde v i EMU, politického handrkování a hrozby intervencí udělala své. Myslíme si, že přes 25,50 už to bude koruna mít obtížné se dostat, většinu negativních impulsů vyčerpala na cestu ze 24,50 až sem. V tomto týdnu čekáme ještě mírné oslabení (Řecko a hrozba defaultu, české HDP a potenciálně negativního překvapení), posléze stabilizace na 25,50. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).