Hlavní navigace

Český HDP: čistý export nevyváží propady ve slabé domácí poptávce

Luboš Mokráš

Český HDP klesl i ve třetím kvartálu a uzavřel tak rok mezikvartálních poklesů. Jediným tahounem zůstává čistý export, který ale nevyváží propady domácí poptávky.

Doba čtení: 2 minuty

České HDP kleslo i ve 3Q12, uzavřelo tak rok mezikvartálních poklesů. Pokles byl o 0,3% q/q, v souladu s našim očekáváním a mírně horší než konsenzus trhu (0,2%). Došlo zřejmě i k mírným revizím předchozích dat, protože s tempem poklesu o 0,3% q/q měl být konzistentní meziroční pokles o 1,3%, skutečnost ale byla –1,5% r/r. Struktura dat nebyla zveřejněna, z kusých informací (a z měsíčních dat) se dá dovodit, že jediným pozitivním přispěvatelem k meziročnímu růstu byl čistý export (i navzdory negativnímu působení dovozních a vývozních cen). To však nebylo dostatečné na kompenzaci slabosti domácí poptávky – dále zřejmě klesla spotřeba domácností, investice i spotřeba vlády. Pro náš hlavní scénář pro rok 2013 (0,4%) jsou dnešní data rizikem směrem dolů. Ukazují, že slabost domácí poptávky je hlubší než se mohlo zdát, a že pokud se výrazněji nezvedne EMU (což se v roce 2013 zřejmě nestane) a neskončí fiskální restrikce v ČR, těžko se pesimismus, který zejména u firem / spotřebitelů hraje klíčovou roli, v roce 2013 zlomí. 

Naopak německý a francouzský HDP překvapily velmi mírně pozitivně (u Německa se čekal růst 0,1% mezikvartálně, realita byla růst 0,2%), u Francie se čekala stagnace a HDP rostlo o 0,2%. Španělský a Italský HDP klesl popáté za sebou, tentokrát o 0,3% u Španělska a 0,2% u Itálie. Ani lepší výkonnost Německa a Francie nestačily na to, aby se EMU nedostala do recese. HDP eurozóny ve třetím kvartále proti druhému kleslo o 0,1%. Vzhledem k situaci na jihu Evropy lze tento mírný pokles považovat za úspěch. 

Včerejší CPI v USA nepřineslo velké překvapení, když meziměsíčně rostl o 0,1% meziměsíčně a 2,2% meziročně. Jádrová inflace rostla o 0,2%, meziročně o 2,0%. Nejvíce za čtyři roky rostlo nájemné (0,4% meziměsíčně) a imputované nájemné (0,2% meziměsíčně). Naopak klesla cena benzínu, což podpoří kupní sílu spotřebitelů. Inflace je zatím na úrovních, které nemusí znepokojovat Fed, takže může udržovat velmi uvolněnou měnovou politiku. 

Hurikán Sandy se zpožděním dorazil i do počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten vyskočil na 439 000. Nemělo by však jít o trvalé zhoršení, po odeznění dopadů hurikánu by se údaj měl vrátit pod 400 000. Také index filadelfského FEdu byl ovlivněn negativně a proti očekávaným 2 spadl na –10,7. 

dan_z_prijmu

Nápad navázat ukončení velmi uvolněné měnové politiky Fedu na makroekonomické parametry (nezaměstnanost a inflaci) evidentně nemá 100%ní podporu Jestřábi Plosser z Filadelfie a Fisher z Dallasu s touto změnou nesouhlasí. Plosser si myslí, že by tento krok trh zmátl, zatímco Fisher nevěří, že se Fedu podaří najít správnou úroveň míry nezaměstnanosti. 

Dnes budou v USA zveřejněny údaje o vývoji průmyslové výroby za říjen. Čeká se pokračování mírného růstu, ale Sandy by se mohla negativně projevit také zde. 

Našli jste v článku chybu?