Hlavní navigace

Český HDP: čistý export nevyváží propady ve slabé domácí poptávce

16. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Český HDP klesl i ve třetím kvartálu a uzavřel tak rok mezikvartálních poklesů. Jediným tahounem zůstává čistý export, který ale nevyváží propady domácí poptávky.

České HDP kleslo i ve 3Q12, uzavřelo tak rok mezikvartálních poklesů. Pokles byl o 0,3% q/q, v souladu s našim očekáváním a mírně horší než konsenzus trhu (0,2%). Došlo zřejmě i k mírným revizím předchozích dat, protože s tempem poklesu o 0,3% q/q měl být konzistentní meziroční pokles o 1,3%, skutečnost ale byla –1,5% r/r. Struktura dat nebyla zveřejněna, z kusých informací (a z měsíčních dat) se dá dovodit, že jediným pozitivním přispěvatelem k meziročnímu růstu byl čistý export (i navzdory negativnímu působení dovozních a vývozních cen). To však nebylo dostatečné na kompenzaci slabosti domácí poptávky – dále zřejmě klesla spotřeba domácností, investice i spotřeba vlády. Pro náš hlavní scénář pro rok 2013 (0,4%) jsou dnešní data rizikem směrem dolů. Ukazují, že slabost domácí poptávky je hlubší než se mohlo zdát, a že pokud se výrazněji nezvedne EMU (což se v roce 2013 zřejmě nestane) a neskončí fiskální restrikce v ČR, těžko se pesimismus, který zejména u firem / spotřebitelů hraje klíčovou roli, v roce 2013 zlomí. 

Naopak německý a francouzský HDP překvapily velmi mírně pozitivně (u Německa se čekal růst 0,1% mezikvartálně, realita byla růst 0,2%), u Francie se čekala stagnace a HDP rostlo o 0,2%. Španělský a Italský HDP klesl popáté za sebou, tentokrát o 0,3% u Španělska a 0,2% u Itálie. Ani lepší výkonnost Německa a Francie nestačily na to, aby se EMU nedostala do recese. HDP eurozóny ve třetím kvartále proti druhému kleslo o 0,1%. Vzhledem k situaci na jihu Evropy lze tento mírný pokles považovat za úspěch. 

Včerejší CPI v USA nepřineslo velké překvapení, když meziměsíčně rostl o 0,1% meziměsíčně a 2,2% meziročně. Jádrová inflace rostla o 0,2%, meziročně o 2,0%. Nejvíce za čtyři roky rostlo nájemné (0,4% meziměsíčně) a imputované nájemné (0,2% meziměsíčně). Naopak klesla cena benzínu, což podpoří kupní sílu spotřebitelů. Inflace je zatím na úrovních, které nemusí znepokojovat Fed, takže může udržovat velmi uvolněnou měnovou politiku. 

Hurikán Sandy se zpožděním dorazil i do počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten vyskočil na 439 000. Nemělo by však jít o trvalé zhoršení, po odeznění dopadů hurikánu by se údaj měl vrátit pod 400 000. Také index filadelfského FEdu byl ovlivněn negativně a proti očekávaným 2 spadl na –10,7. 

skoleni_8_6

Nápad navázat ukončení velmi uvolněné měnové politiky Fedu na makroekonomické parametry (nezaměstnanost a inflaci) evidentně nemá 100%ní podporu Jestřábi Plosser z Filadelfie a Fisher z Dallasu s touto změnou nesouhlasí. Plosser si myslí, že by tento krok trh zmátl, zatímco Fisher nevěří, že se Fedu podaří najít správnou úroveň míry nezaměstnanosti. 

Dnes budou v USA zveřejněny údaje o vývoji průmyslové výroby za říjen. Čeká se pokračování mírného růstu, ale Sandy by se mohla negativně projevit také zde. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).