Hlavní navigace

Český HDP a inflace dává trhu naději na další uvolnění podmínek. Co na to ČNB?

12. 3. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Údaje o HDP ukázaly na pokračující recesi a pokles ekonomiky. Protiinflačně dopadla i únorová spotřebitelské inflace. Trh doufá, že je to příležitost k uvolnění podmínek.

 Zprávy a události

Německá obchodní bilance vykázala v lednu zhruba v souladu s očekáváním přebytek 13,7 mld. EUR. Investory potěšila lepší dynamika exportů (+3,3 % m/m) i importů (+1,4 % m/m), než na kolik ukazoval konsenzus (+0,7%, respektive +0,5 % m/m). Německý běžný účet skončil v přebytku 11,3 mld. EUR (trh 10,5 mld. EUR). Dnes ráno byla zveřejněna konečná německá spotřebitelská inflace za únor, která byla potvrzena na 1,5 % y/y (národní metodika) a 1,8 % y/y (HICP).

Francouzská průmyslová produkce zklamala v lednu poklesem o 1,2 % m/m, když trhy očekávaly jen mírný pokles o 0,2 % m/m. Meziročně byla průmyslová aktivita nižší o 3,5 % (trh –2,7 % y/y). 

Mezičtvrtletní dynamika italského HDP za Q4 12 byla potvrzena na –0,9 %, jak ukazoval předběžný odhad. Meziroční hodnota ale byla mírně revidována směrem dolů na 2,8 % z –2,7 % y/y.

Zpřesněný odhad českého HDP za Q4 12 byl potvrzen na –0,2 % q/q, recese v české ekonomice tedy trvala po celý loňský rok. Meziročně ekonomika poklesla o 1,7 % y/y. Únorové spotřebitelské ceny vzrostly jen o 0,1 % m/m (trh +0,2 %), oproti loňskému únoru byly ceny vyšší o 1,7 % (trh +1,8 % y/y). Průměrné hrubé mzdy v české ekonomice za Q4 12 vzrostly o 0,9 % y/y (trh –0,5 %).

Německé údaje pro zahraniční obchod překvapily

Pondělí bylo na hlavních trzích ve znamení klidného obchodování a vstřebávání pátečního snížení italského ratingu. Z makroekonomických dat jsme se dočkali především údajů pro německý zahraniční obchod a francouzské průmyslové produkce. Zatímco německá data překvapila pozitivně vyšší dynamikou exportu a především importu, francouzský průmysl poklesl mnohem výrazněji, než očekával trh. Pokračuje tedy série dat, která naznačují, že oživení v eurozóně zatím příliš patrné není. Makroekonomické údaje z Německa sice už začínají částečně navazovat na zlepšující se indikátory důvěry, data z ostatních zemí – především z jižních států EMU – však pozitivní nejsou.

Euro včera proti dolaru mírně umazalo své ztráty, které si připsalo po pátečním snížení ratingu Itálie. Společná evropská měna během pondělního obchodování posílila na mezibankovním trhu o 0,3 % na 1,303 USD/EUR, ale během úterního rána začala na asijských trzích opět ztrácet.

Dnešní den bude z fundamentálního pohledu nepříliš zajímavý. Kromě ráno zveřejněné inflace v Německu se dočkáme ještě běžného účtu ve Francii a série dat ve Velké Británii. Trhy v USA budou vyčkávat především na zítřejší údaje pro maloobchodní tržby, které by měly v únoru vzrůst o 0,5 % m/m.

Únorová inflace výrazně pod prognózou ČNB

Regionální měny zaznamenaly neúspěšný začátek týdne. Koruna si proti euru odepsala půl procenta hodnoty, když na mezibankovním trhu oslabila nad 25,55 CZK/EUR. Ztráty čtvrt procenta vykázal kurz zlotého proti euru a nejvýraznějšího propadu více než dvě třetiny procenta se dočkal forint, který se poprvé od června loňského roku dostal nad 300 HUF/EUR.

Zpřesněné údaje pro dynamiku českého HDP v Q4 12 potvrdily předběžný odhad, který ukázal na pokračující recesi a pokles ekonomiky o 0,2 % q/q. Za celý loňský rok se česká ekonomika propadla v reálném vyjádření o 1,2 %. Z poptávkového pohledu byl jediným přispěvatelem do dynamiky HDP čistý export, ten však nedokázal vykompenzovat propad domácí poptávky. Pro ČNB se jedná o protiinflační údaje, když centrální banka očekávala pokles ekonomiky v Q4 12 jen o 1,4 % y/y (nakonec –1,7 %). Protiinflačně dopadla i únorová spotřebitelská inflace, která navzdory očekáváním zpomalila na 1,7 % y/y (trh předpokládal mírnější zpomalení na 1,8 %) a nachází se tak 0,3 pb pod prognózou ČNB. Trh si včerejší údaje interpretoval tak, že zvyšují pravděpodobnost potřeby dalšího uvolnění měnových podmínek v české ekonomice, které by mělo podle centrálních bankéřů nabrat podoby devizových intervencí. Současné úrovně kolem 25,50 CZK/EUR však podle nás centrálním bankéřům zatím vyhovují.

V Polsku se ministr financí Jacek Rostowski vyjádřil pro další uvolňování měnové politiky centrální banky. Ta nicméně minulý týden přišla s překvapivě výrazným snížením sazeb o 50 bb a nyní pravděpodobně zaujme raději vyčkávací postoj a bude monitorovat, jak polská ekonomika na snížení sazeb reaguje.

dan_z_prijmu

Maďarskému forintu investoři v poslední době nepřejí zřejmě z důvodu nového vedení centrální banky, které je ochotno více podporovat ekonomiku v souladu s kroky vlády. Na tom nezměnilo ani vyjádření maďarského ministra financí Mihalye Vargy, který označil současné oslabování forintu za dočasné. Vláda by nejraději viděla kurz na 285 HUF/EUR a je připravena použít svojí většinu v centrální bance k případnému podpoření forintu.

Česká swapová výnosová křivka včera poklesla o 1 bb po celé délce. Ministerstvo financí oznámilo, že v dubnu uskuteční aukce středně a dlouhodobých dluhopisů v indikovaném objemu 9–19 mld. CZK. Celkem v Q2 12 plánuje nabídnout v konkurenčních kolech aukcí 50 mld. CZK.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).