Hlavní navigace

Český běžný účet si v září vedl překvapivě dobře

14. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Český běžný účet překvapil nepatrným deficitem ve výši 0,7 mld. CZK. Deficitně působila hlavně bilance druhotných důchodů, která zachytila odliv dividend do zahraničí v objemu 10 mld. CZK.

Kurz české měny dnes vymazal větší část svých včerejších ztrát, když se z ranních úrovní okolo 27,14 CZK/EUR v průběhu dne posunul o tři haléře níže na 27,11 CZK/EUR. Dařilo se i maďarskému forintu, který přidal necelé čtyři desetiny procenta a znovu se posunul blízko k úrovni 310 HUF/EUR. Víceméně beze změny těsně nad úrovní 4,23 PLN/EUR se držel kurz polského zlotého.

V regionu byly zveřejněny údaje o běžném účtu v Česku a Polsku. Český běžný účet překvapil nepatrným deficitem ve výši 0,7 mld. CZK. Deficitně působila hlavně bilance druhotných důchodů, která zachytila odliv dividend do zahraničí v objemu 10 mld. CZK. Na druhou stranu příznivě působila obchodní bilance a celkovému výsledku ještě pomohl příliv prostředků z rozpočtu EU. Polský běžný účet také dopadl lépe, než analytici očekávali. Jeho deficit dosáhnul pouze 0,86 mld. EUR, za čímž stála hlavně lepší obchodní bilance, které skončila pouze ve velmi mírném deficitu díky solidním exportům.

Zítra bude v Polsku zveřejněn finální odhad zářijové inflace. Předběžný odhad ukázal na meziměsíční pokles o 0,2 % m/m. Podle odhadu ekonomů SG by pokles mohl být revidován na 0,1 % m/m. Dolů sice působí ceny pohonných hmot, ale podobně jak v České republice letní sucha způsobila nárůst cen zeleniny. Meziroční deflace by se měla v září prohloubit na 0,7 %.

skoleni_29_6

Dnešní aukci státních dluhopisů provázel velký zájem o cenný papír se splatností dva roky. Prodalo se ho za 8 mld. CZK, přičemž výnos činil –0,32 % p.a. Pokračoval tak trend, kdy jsou někteří investoři ochotni platit za možnost nákupu státních dluhopisů. Důvodem jsou druhotné efekty intervencí ČNB, kdy si zahraniční investoři kompenzují záporný výnos prémií, kterou získávají při směně eur za koruny. O poznání slabší byla poptávka po dluhopisech s delší splatností. Dohromady se prodalo necelých pět miliard cenných papírů se splatností osm a třináct let.   

Česká swapová výnosová křivka dnes mírně klesla na svém dlouhém konci. Krátký konec zůstal víceméně beze změny. 

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).