Hlavní navigace

Český běžný účet překvapil přebytkem

Luboš Mokráš

Zatímco trh očekával deficit ve výši 7 mld. kč, překvapil český běžný účet přebytkem 4,09 mld. kč.

Doba čtení: 2 minuty

 Podle člena bankovní rady ČNB K. Janáčka nehrozí ČR bezprostředně deflace, která by bezprostředně vyžadovala další uvolnění měnové politiky. Pokud by se však objevily příznaky, že se ČR blíží do deflační pasti, je připraven intervence podpořit. Na akci by v takovém případě nebylo pozdě. Deflace by hrozila především v případě, že by se ekonomika vrátila do recese a klesala by agregátní poptávka. Jeho vyjádření potvrzuje náš názor, že bez dalšího poklesu inflace nebo zpomalení ekonomiky je intervence proti koruně spíše nepravděpodobná, byť ne vyloučená.

 Český běžný účet v červenci překvapil přebytkem ve výši 4,09 mld Kč, tržní konsensus čekal deficit 7 mld Kč. Měsíc předtím dosáhl deficit výše 12,84 mld Kč (po revizi). K největší pozitivní odchylce došlo u bilance služeb, která zaznamenala přebytek 10,79 mld Kč. Bilanci běžného účtu jako obvykle podpořil výrazný přebytek obchodní bilance ve výši 28,2 mld Kč.

 Obchodní bilanci a bilanci běžného účtu včera zveřejnilo i Polsko. Deficit běžného účtu v červenci dosáhl 175 mld EUR po třech měsících přebytků. Ke zhoršení přispěl především nižší objem transferů v rámci EU fondů. Obchodní bilance skončila přebytkem 293 mil. EUR. Z hlediska zlotého považujeme údaj za neutrální a předpokládáme, že do konce roku jeho kurz k euru posílí k 4,115. 

 Maďarská inflace v srpnu nečekaně zpomalila na 1,3%, čekalo se 1,7% meziročně. Za zpomalením stál především větší než očekávaný pokles cen potravin. Inflace by v příštích měsících měla zůstat pod 2% a na konci roku by mohla klesnout pod 1%. Maďarská centrální banka (NBH) chce využít nízké inflace k mohutné stimulaci ekonomiky. Celkový objem programu je 2 biliony forintů (172 mld Kč nebo 8,88 mld EUR). Ekonomika by měla být podpořena levnými půjčkami poskytovanými přes komerční banky. Guvernér NBH Matolcsy také uvedl, že NBH má stále prostor pro snižování sazeb.

dan_z_prijmu

 Zlotý především díky nižší averzi vůči riziku včera posílil pod 4,22, koruna se dopoledne vydala na silnější úrovně, po přiblížení se k 25,70 se však otočila a skončila zpět poblíž 25,80. Forint lehce oslabil k 300. 

 Dnes bude zveřejněna francouzská inflace za srpen, italská průmyslová produkce za červenec a hlavně americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden. Ty by ještě mohli ovlivnit náladu trhu před rychle se blížícím zasedáním FOMC. Trh samozřejmě také bude sledovat vývoj situace kolem Sýrie, stále je nutné počítat s možností, že je současné zklidnění pouze dočasné.

Našli jste v článku chybu?