Hlavní navigace

Českou ekonomiku režíruje automobilový průmysl

2. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Podle zpřesněného odhadu se český HDP ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšil ve srovnání se začátkem roku o devět desetin procenta. V podstatě to znamená, že česká ekonomika zrychlila svůj růst.

Podle zpřesněného odhadu se český HDP ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšil ve srovnání se začátkem roku o devět desetin procenta. V podstatě to znamená, že česká ekonomika zrychlila svůj růst, i když meziroční srovnání až tak přesvědčivě vypadat nemusí (+2,6 %). Přesto stále musíme brát ohled na vysoký srovnávací základ z loňského druhého kvartálu, kdy ekonomika rostla o celých pět procent.

A čemu tedy vděčíme za růst ekonomiky v letošním roce? V první řadě je to zahraniční obchod, kterému se daří díky úspěšnému tažení tuzemských exportérů. Ostatně výsledky průmyslu v jednotlivých měsících i obchodní bilance napovídaly, že se druhé čtvrtletí z pohledu vývozců opravdu povedlo. Na druhou stranu však nelze zapomenout na fakt, že ve druhém čtvrtletí výrazně polevila investiční aktivita, která je docela importně náročná. Čím méně se investovalo, tím méně se i dováželo.

Zájem investovat klesal podle očekávání nejenom u staveb, kde loni docházelo k masívnímu dočerpávání peněz z EU ze strany veřejného sektoru. Je vidět, že v investicích polevily i firmy v soukromém sektoru. Níže se posunuly investice do strojů a IT a naopak výrazně se zvýšil zájem o obnovu vozových parků firem. Investice do aut se tak mohly zvýšit o 6,6 %.

Velkou, i když zatím ne hlavní, roli v letošním vývoji ekonomiky sehrává spotřeba domácností. Přece jen nízká nezaměstnanost a konečně i slušně rostoucí mzdy se promítají do vyšší ochoty spotřebitelů nakupovat a investovat. Přesto, jak je vidět z podrobných výsledků, to domácnosti se spotřebou až tak nepřehánějí. Meziročně utrácejí jen o 2,2 % více, přičemž ve srovnání s prvním čtvrtletím utrácejí zhruba stejně.

Nejnovější podrobná čísla nepřinášejí žádné velké překvapení, které by si vyžadovalo nějakou větší pozornost nebo dokonce zásah ze strany centrální banky. Jestli je něco stojí více za sledování, tak je to poměrně malý růst spotřeby domácností a výrazný propad investic. Je otázkou, zda je už investiční aktivita u dna, nebo stále ještě padá. V každém případě by se její vývoj měl ve druhé polovině roku postupně stabilizovat.

skoleni9_11

Z pohledu nabídkové strany ekonomiky je vidět, že motorem ekonomiky je stále zpracovatelský průmysl (a zejména jeho automobilová část), který se na růstu podílel zhruba z poloviny. Zbytek dodala jednotlivá odvětví služeb – nejvíce konkrétně obchod (půl procentního bodu). Stavebnictví vzhledem k jeho depresi zůstalo v červených číslech.

Nejnovější čísla nejsou důvodem k jakémukoliv přehodnocování výhledů české ekonomiky pro letošní či příští rok. Ponecháváme proto odhad ve výši 2,5 % beze změny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).