Hlavní navigace

Česko spadlo z pohledu JPMorgan mezi rozvíjející se trhy

23. 2. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Banka JPMorgan 28. února přidá české dluhopisy do indexů rozvíjejících se zemí. Zároveň bude Česko vyřazeno ze skupiny vyspělých zemí, protože dlouhodobě neplnilo podmínku výše hrubého národního příjmu na hlavu.

Dnešní ranní statistiky potvrdily, že německou ekonomiku na konci roku táhla silná domácí poptávka. Další zveřejněné údaje by měly ukázat na pokračující oživení ve Francii. V Česku dnes budeme čekat na reakci trhů na zahrnutí domácích dluhopisů do indexů banky JPMorgan.

Německý růst táhla domácí poptávka

Francie zaznamenala v posledním čtvrtletí slušný růst a indikátory důvěry publikované institutem INSEE by měly potvrdit, že i na začátku letošního roku se bude francouzský HDP dále zvyšovat. I přes námi očekávané mírné snížení důvěry v oblasti průmyslu se oba hlavní sledované indikátory nachází výrazně nad svými dlouhodobými průměry.

Dnes ráno již byla zveřejněna struktura německého HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Hospodářský růst českých západních sousedů na přelomu roku zrychlil a HDP si připsal 0,4 % q/q. Dynamika byla tažena zejména domácí poptávkou. Mírně zrychlila domácí spotřeba a oživení je vidět zejména u investic. Výrazné akcelerace jsme byli svědky také u dynamiky zahraničního obchodu. Zveřejněné předstihové indikátory navíc naznačují, že i na začátku letošního roku zůstává německá ekonomika v dobré kondici.

Německý Ifo index na dlouhodobých maximech

Německý Ifo index včera překvapil dalším růstem a za únor se dostal na nejvyšší hodnoty od poloviny roku 2011. Obě jeho složky se nacházejí vysoko nad svými dlouhodobými průměry. Spolu s pondělními PMI současné hodnoty Ifo indexu odpovídají růstu německého HDP o 0,6 0,7 % q/q v prvním čtvrtletí letošního roku.

Inflace v eurozóně za leden byla potvrzena na 1,8 % y/y. Je to sice nejvyšší hodnota od února 2013, ale hlavním tahounem jsou ceny energií. Jádrové ceny zatím výrazněji nerostou, a tak se nedá očekávat, že by ECB v souvislosti se současnou inflací připravovala jakékoliv kroky.

Euro i přes příznivé údaje z Německa ve včerejších ranních hodinách ještě oslabovalo a jeho kurz se dotknul hladiny 1,050 USD/EUR. Od této úrovně se však odrazil a část své ztráty korigoval a dnes ráno své evropské obchodování otevírá poblíž úrovně 1,055 USD/EUR. 

Polský trh práce v dobré kondici

Jediná dnes zveřejněná data z regionu se týkají polského trhu práce. Polská míra nezaměstnanosti se podle našeho odhadu v lednu vyhoupla o půl procentního bodu nahoru. Za jejím zvýšením však stojí pouze sezónní faktory. Od března naopak očekáváme její snižování. Na dobrou kondici polského trhu práce ukazuje rostoucí počet volných pracovních míst. Těch je v polské ekonomice o 38,3 % více než v loňském roce.

skoleni_20_9

Česko spadlo z pohledu JPMorgan mezi rozvíjející se trhy

Včera jsme se nedočkali žádných dat z regionální ekonomiky, ale zajímavou událostí bylo rozhodnutí o přijetí českých dluhopisů do indexů rozvíjejících se zemí banky JPMorgan od 28. dubna. Zároveň bude Česko vyřazeno ze skupiny vyspělých zemí, protože dlouhodobě neplnilo podmínku výše hrubého národního příjmu na hlavu. V indexech rozvíjejících se zemí bude mít Česko váhu 3,3 %, a ve střednědobém horizontu tak můžeme očekávat větší zájem investorů o české dluhopisy. Tato událost ale nebude mít vliv na rozhodování ČNB o ukončení kurzového závazku. Očekáváme, že bankovní rada rozhodne o jeho konci na svém pravidelném měnově politickém zasedání 4. května. Riziko však je, že tlak, který způsobí příliv kapitálu, by mohl donutit ČNB po exitu rychleji zvyšovat úrokové sazby.

Na kurzu české koruny se zpráva projevit nemohla, posilování totiž stále brání centrální banka. Výrazný zájem ale nebyl vidět ani na dvanáctiměsíčním forwardovém kurzu, jehož nabídková cena se v průběhu včerejška posunula pouze na nepatrně silnější hodnoty na 26,67 CZK/EUR. Minimální aktivita byla vidět i na kurzu polského zlotého, který se drží těsně pod úrovní 4,30 PLN/EUR, i maďarského forintu, který dnes ráno otevírá v blízkosti 308,0 HUF/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).