Hlavní navigace

Česko padá kvůli zahraničnímu obchodu, nůžky v eurozóně se rozevírají

15. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešek je dalším připomenutím toho, že reálná konvergence Česka vůči Německu se zasekla. Německá ekonomika v prvním kvartále rostla o 0,1 % mezi-kvartálně (hůř než jsme očekávali), zatímco v Česku HDP překvapivě prudce propadlo (-0,8 % mezi-kvartálně).

Nemáme ještě detailní strukturu HDP, podle krátkého komentáře ČSÚ ale za slabým výkonem stojí zahraniční obchod. To je překvapivé, protože v prvním kvartále nominální bilance zahraničního obchodu rostla. Pravděpodobně ale z větší části díky propadu dovozních cen, a reálný příspěvek čistých exportů k HDP zůstal záporný. Zamrzlá reálná konvergence vůči Německu je samozřejmě jednoznačným signálem pro českou korunu – na restart posilujícího před-krizového trendu si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Horší HDP současně může podpořit hlasy v ČNB volající po intervencích proti koruně. I když ale ČNB zhorší květnovou prognózu, nevěříme, že by se kurz implikovaný prognózou posunul nad 26, 00 EUR/CZK. Už proto, že ČNB je spíše citlivá na propad domácí poptávky, která se na rozdíl od té zahraniční začíná podle ČSÚ stabilizovat.

Německé HDP by mohlo být podle nás ještě lepší (uvidíme co přinesou revize), protože většina tvrdých čísel z března přinášela příjemná pozitivní překvapení. I když tvrdá data z Německa nejsou v zásadě špatná, výhled do druhého kvartálu nijak povzbudivý není. Klíčový index německé podnikatelské nálady Ifo v posledních dvou měsících ztratil dech. Na největší ekonomiku eurozóny pravděpodobně dopadají problémy větších sousedů – především Itálie a Francie. Rozdíl mezi francouzským a německým indexem nálady v průmyslu je na historických maximech a dnes po ránu Francie zahlásila druhý propad hospodářství v řadě – oficiálně tak spadla do recese. Výkon Francie je přitom pro Německo zásadní – je to třetí největší odbytiště německých výrobků na světě (po USA a Číně) a dlouhodobá výrazná divergence mezi oběma ekonomikami je těžko představitelná.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).