Hlavní navigace

Česko na vlně dočasného optimismu, Evropa čeká na investiční balík

24. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

S tím, jak řada evropských i asijských ekonomik zápolí se zhoršujícími se vyhlídkami, dostávají se do centra pozornosti snahy politiků a centrálních bankéřů postavit ekonomiky na nohy.

S tím, jak řada evropských i asijských ekonomik zápolí se zhoršujícími se vyhlídkami, dostávají se do centra pozornosti snahy politiků a centrálních bankéřů postavit ekonomiky na nohy. 

V pátek tak prezident ECB Mario Draghi opět ujišťoval trhy, že je ochoten udělat cokoliv pro to, aby zvýšil v dohledné době inflaci a inflační očekávání. V tomto týdnu má současně Evropská komise zveřejnit investiční balík na podporu ekonomiky v objemu až 300 miliard euro. Podle dosavadních spekulací v médiích (plán má být zveřejněn ve středu) ale investiční plán nepočítá s velkým balíkem nových peněz, ale pouze s aktivací stávajících veřejných zdrojů tak, aby více podpořily soukromé investice. Cíl 300 miliard eur bude pravděpodobně pro celkové investice (veřejné i soukromé) a v delším horizontu (zřejmě 3 roky).Pokud se navíc nijak výrazně nezmění výdajové závazky národních vlád, klíčové rozpočty v eurozóně zůstanou neutrální nebo lehce restriktivní. Iniciativa v takovém případě žádnou velkou díru do světa neudělá.

V případě  Česka je zatím povzbudivé vidět, že slabý výkon našeho hlavního obchodního partnera nemá výraznější odraz v domácí ekonomice. Naše úpředstihové indikátory se sice zhoršují, ale stále zůstávají stále relativně vysoko. Nálada mezi podnikateli a spotřebiteli, kterou dnes zveřejnil ČSÚ, se navíc dál vylepšuje. V listopadu dosáhla vice než 3-letých maxim. Bez pozitivního obratu v eurozóně bude mít ale český optimismus (tak jako v minulosti pokaždé) krátké nohy.  

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).