Hlavní navigace

Česko může těžit z dobrých výsledků v Evropě

Dobrá data z Německa a Francie potěší i českou ekonomiku. I tak je možné čekat devizovou intervenci ČNB. Proč?
Martin Lobotka 25. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Z Eurozóny překvapivě dobrá data, signalizující konec recese. PMI ve službách se dostal na 49,6, v průmyslu dokonce na 50,1 (poprvé za rok a půl nad 50, což je hranice, oddělující expanzi od kontrakce), oboje je růst o cca 1 bod proti červnu. Německo se jak ve službách (52,5), tak v průmyslu (50,3) dostalo nad 50, na dohled 50 se dostala i Francie, což nás těší ještě snad o něco více (není tak dávno, co se francouzský PMI motal pod 45). Společně s tím, že italské maloobchodní tržby poprvé po více než roce vzrostly, je to určitě dobrá zpráva i pro ČR, která je na Eurozónu (a hlavně na Německo) velice úzce navázaná. 

Když jsme u EMU – ECB zveřejnila průzkum podmínek financování. Čisté procento bank, které zpřísnily úvěrové podmínky pro firmy, je 7%, stejně jako v dubnovém průzkumu (pozor: tento výsledek sice nevypadá nijak super, ale je pod historickým průměrem od roku 2003). U domácností se úvěrové standardy poprvé od konce 2007 uvolnily (čisté procento bank utahující standardy je minus 2% proti +7% v dubnu). Poptávka po úvěrech stale zůstává slabá – sice méně bank vykazuje pokles poptávky, ale celková úroveň poptávky je z historického hlediska podprůměrně slabá. Shrnuto: situace se velice, velice pomalu zlepšuje, poptávka domácností se však hned tak nezvedne (= nejistota domácností bude mizet velice pomalu).

Dnes vyhlížejte německý index IFO, měl by potvrdit obrázek načrtnutý PMI a dále se zlepšit. V Americe budeme vidět objednávky zboží DD spotřeby (proxy pro investice), čeká se růst o 1,4% m/m a další potvrzení oživování amer. ekonomiky (to včera potvrdil také předběžný PMI, který v červenci vzrostl na 53,2, což je nejvyšší hodnota od března). 

Dnes se dozvíme, kolik lidí bude na zasedání ČNB 1.srpna. Proč je to tentokrát zajímavé? Protože pokud by měl chybět někdo mimo V.Tomšíka, M.Singera nebo L.Lízala, je dost možné, že i navzdory lepšímu výhledu, lepším datům z EMU a červencovému obratu v inflaci,  můžeme v první srpnový den vidět devizovou intervenci…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).