Hlavní navigace

Česko bude mít možná nulové úrokové sazby

25. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Koruna odepisuje kvůli strachu investorů o pokračování fiskální konsolidace i kvůli prohlášení člena bankovní rady ČNB, že by se mělo přistoupit ke snížení sazeb na nulu.

Zprávy a události

Evropský PMI index z výroby se v říjnu snížil na 45,3 bodu z 46,1 bodu (trh 46,5 bodu).

Německý IFO index důvěry v ekonomiku poklesl v říjnu na 100 bodů (trh 101,6 bodu) z 101,4 bodu v září.

Říjnový indikátor důvěry v českou ekonomiku vzrostl ze zářijových –3,8 bodu na –3,3 bodu díky vyšší důvěře domácností (-27,0 bodu po zářijových –29,8 bodu). Naopak důvěra podnikatelů se mírně zhoršila z 2,7 bodu na 2,6 bodu.

Euro po zveřejnění PMI a IFO indikátorů pokleslo

Euro mělo včera nakročeno až k půlprocentním ztrátám, když se během dopoledního obchodování propadlo po zveřejnění indikátorů PMI a IFO v evropských zemích. Společná evropská měna však během dalšího obchodování své ztráty korigovala a uzavřela o 0,2 % slabší mírně pod úrovní 1,30 USD/EUR. Dnes ráno se euru podařilo dostat i nad tuto hranici.

Říjnové evropské výrobní indikátory PMI trhy zklamaly. Index za celou eurozónu navzdory očekáváním mírného růstu poklesl z 46,1 bodu na 45,3 bodu především kvůli snížení výroby i nových objednávek z domácí ekonomiky. Německý index poklesl na 45,7 bodu, francouzský index zůstal ještě výrazněji v pásmu kontrakce (43,5 bodu).

Německý říjnový IFO index také přinesl zklamání. Celkový index poklesl na 100,0 bodu, nejnižší hodnotu od února 2010 kvůli snížení indexu hodnotícího současnou situaci. Index očekávání zůstal beze změn.

V souladu s očekáváním nepřineslo zasedání Fedu nic nového. Naši kolegové z SG očekávají, že s dalšími opatřeními na podporu ekonomiky přijde Fed až na svém zasedání 11.-12. prosince. Operace Twist je totiž plánována jen do konce letošního roku, stav americké ekonomiky si však podle našich kolegů vyžádá další kolo kvantitativního uvolňování. To by se mělo zaměřit na odkupy amerických vládních dluhopisů v kontrastu ke současnému QE3, během kterého Fed nakupuje cenné papíry navázané na hypotéky.

Dnes se trhy zaměří především na údaje z americké ekonomiky. Indikátor dlouhodobých objednávek by měl v září dosáhnout podle konsenzu trhu 7,5 % m/m a částečně tak umazat svůj srpnový propad o 13,2 %. Počet nových žádostí o pracovní místa by měl dosáhnout 370 tis., o 18 tis. méně než v předchozím týdnu.

Lízal připouští pokles sazeb ČNB na nulovou úroveň

Koruna si včera odepsala zhruba třetinu procenta a přiblížila se na dohled hranici 25,00 CZK/EUR. K tomuto pohybu mohly přispět jak obavy investorů ohledně pokračování fiskální konsolidace kvůli neschválení návrhu státního rozpočtu v parlamentu, tak prohlášení člena bankovní rady ČNB Lubomíra Lízala. Podle něj by měla ČNB přistoupit ke snížení dvoutýdenní repo sazby na nulovou úroveň předtím, než začne uvažovat o devizových intervencích. Podle Lízala by měla nová prognóza stále ukazovat na pokles sazeb centrální banky. Lízal během minulého zasedání zvedl ruku pro snížení sazeb na 0,25 % a i jeho dnešní komentář je spíše holubičí.

Forint včera zůstal prakticky beze změn, zlotý naopak o více než půl procenta oslabil. Na celý region mělo negativní vliv zveřejnění německého IFO indexu, který trhy zklamal.

Důvěra v českou ekonomiku se podle ČSÚ v říjnu mírně zlepšila z –3,8 bodu na –3,3 bodu. Za tímto pohybem stála vyšší důvěra domácností, která vykázala nejlepší hodnotu od letošního února. Stále ale zůstává blízko svým historicky nejnižším úrovním. Důvěra podnikatelů v českou ekonomiku se naopak mírně zhoršila.

skoleni9_11

Dnes se z makroekonomických dat dočkáme pouze maďarského srpnového maloobchodu, u kterého se očekává meziroční pokles o 2,3 %. V Maďarsku a v České republice se budou konat aukce pokladničních poukázek.

Česká swapová křivka včera o zhruba 1 bb poklesla.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).