Hlavní navigace

Českému zpracovatelskému průmyslu útlum Číny vyhovuje. Zatím

Autor: Shutterstock
Lukáš Kovanda

Tuzemský zpracovatelský průmysl vstoupil do nového roku v nejlepší kondici za poslední léta. Má navíc před sebou i slibný výhled.

Index nákupních manažerů ve výrobě – PMI Markit pro Českou republiku – v lednu vzrostl třetí měsíc v řadě, z 55,6 bodu v prosinci na 56,9 bodu. Aktuální hodnota představuje největší zlepšení provozních podmínek v průmyslu od loňského července.

Tuzemský zpracovatelský průmysl vstoupil do nového roku v nejlepší kondici za poslední léta. Má navíc před sebou i slibný výhled, neboť nejrychleji za posledních šest měsíců rostla v lednu nejen samotná výroba, ale též objem nových zakázek.

Zpracovatelskému průmyslu svědčí nejen příznivý stav české ekonomiky, ale též uspokojivý stav na klíčových zahraničních odběratelských trzích. Zpomalení čínské ekonomiky se zatím na stavu tuzemské průmyslové výroby neprojevuje, a to ani zprostředkovaně.

Průmyslu vedle příznivého makroekonomického vývoje prospívají í nízké ceny vstupů, a to jak pohonných hmot, tak i energií a surovin, zejména kovů. Vzhledem k tomu, že pokles všech těchto cen zásadním způsobem souvisí se zpomalením čínské ekonomiky, lze konstatovat, že situace v Číně zatím českému zpracovatelskému průmyslu spíše vyhovuje. To se však může změnit. Zejména v případě „tvrdého přistání“ čínské ekonomiky – které představuje letošní akutní hrozbu – by se následný útlum globálního hospodářství neblaze promítl i do výkonu našeho průmyslu. 

Našli jste v článku chybu?