Hlavní navigace

Českému zpracovatelskému průmyslu útlum Číny vyhovuje. Zatím

1. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Tuzemský zpracovatelský průmysl vstoupil do nového roku v nejlepší kondici za poslední léta. Má navíc před sebou i slibný výhled.

Index nákupních manažerů ve výrobě – PMI Markit pro Českou republiku – v lednu vzrostl třetí měsíc v řadě, z 55,6 bodu v prosinci na 56,9 bodu. Aktuální hodnota představuje největší zlepšení provozních podmínek v průmyslu od loňského července.

Tuzemský zpracovatelský průmysl vstoupil do nového roku v nejlepší kondici za poslední léta. Má navíc před sebou i slibný výhled, neboť nejrychleji za posledních šest měsíců rostla v lednu nejen samotná výroba, ale též objem nových zakázek.

skoleni_29_6

Zpracovatelskému průmyslu svědčí nejen příznivý stav české ekonomiky, ale též uspokojivý stav na klíčových zahraničních odběratelských trzích. Zpomalení čínské ekonomiky se zatím na stavu tuzemské průmyslové výroby neprojevuje, a to ani zprostředkovaně.

Průmyslu vedle příznivého makroekonomického vývoje prospívají í nízké ceny vstupů, a to jak pohonných hmot, tak i energií a surovin, zejména kovů. Vzhledem k tomu, že pokles všech těchto cen zásadním způsobem souvisí se zpomalením čínské ekonomiky, lze konstatovat, že situace v Číně zatím českému zpracovatelskému průmyslu spíše vyhovuje. To se však může změnit. Zejména v případě „tvrdého přistání“ čínské ekonomiky – které představuje letošní akutní hrozbu – by se následný útlum globálního hospodářství neblaze promítl i do výkonu našeho průmyslu. 

Autor článku

Autor je hlavním ekonomem společnosti CZECH FUND.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).