Hlavní navigace

České vládní dluhopisy jsou stále v kurzu – potávka je značná a navíc zadlužení klesá

24. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obrovská zásoba likvidity, kterou momentálně disponují banky ve vyspělém světě je pochopitelně jeden ze zásadních vysvětlujících faktorů výrazné poptávky po dluhopisech – jedno zda českých či třeba rumunských.

Nehledě na to co se děje na Ukrajině či na dobrá konjunkturální data v Německu, která posunula ceny německých Bundů lehce dolů, zůstává poptávka po vládních dluhopisech ze střední Evropy velká. To ukázaly jak nedávné aukce vládních dluhopisů u ostatních zemí v regionu, tak včerejší aukce státních dluhopisů. Ministerstvo financí nemělo vůbec žádný problém sehnat kupce pro dluhopisy splatné v letech 2019, 2025 a dokonce i v 2036.

Obrovská zásoba likvidity, kterou momentálně disponují banky ve vyspělém světě je pochopitelně jeden ze zásadních vysvětlujících faktorů výrazné poptávky po dluhopisech – jedno zda českých či třeba rumunských. Stejně tak investory netrápí, zda kupují vládní či korporátní dluh – hlavně, když je výnos alespoň o pár bodíků vyšší než supernízké výnosy bezpečných dluhopisů.Zlaté časy trhu s dluhopisy konec konců hezky dokumentuje i dnešní článek ve Wall Street Journal, který píše o tom, že ratingové agentury jsou (už zase v kurzu), když po jejich expertních službách je velmi vysoká poptávka.

Jiná věc jsou samozřejmě globální poptávkové faktory a druhá jsou specifické nabídkové faktory, které jsou odvozeny od toho, jak se daří jednotlivým dlužníkům. A v tomto případě není vůbec překvapivé, že se právě českému a maďarskému vládnímu dluhu tak daří. Jak ukázaly včerejší statistiky Eurostatu ČR a Maďarsko patřily loni mezi několik málo fiskálních premiantů, kterým se podařilo snížit z roku na rok výši veřejného dluhu k HDP. Výhled z hlediska (dalšího relativního úbytku) nabídky přitom v případě dluhu obou zemí zůstává nadmíru příznivý: úrokové sazby jsou na historických minimech, což dále sníží dluhovou službu a navíc oživuje ekonomika, což naopak zvedne rozpočtové příjmy…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).