Hlavní navigace

České veřejné finance na tom možná nebudou tak špatně, jak se předpokládalo

29. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Česko mohlo splnit letošní plán schodku státního rozpočtu, neboť zpoždění plateb z fondů EU bude mít asi menší dopad, než se čekalo.

Zprávy a události

Prodeje nových domů ve Spojených státech v říjnu nepatrně klesly o 0,3 % na 368 tis. (trh +5,7 % m/m). Za září byly údaje revidovány výrazně dolů na 369 tis. z původně uváděných 389 tis.

Meziroční růst peněžní zásoby eurozóny M3 v říjnu zrychlil na 3,9 % (očekávání 2,8 %).

Německé spotřebitelské ceny v listopadu dle předběžných čísel klesly o 0,1 % m/m. Meziročně pak byly vyšší o 1,9 %. Údaje byly v souladu s očekáváním.

Běžný účet slovenské platební bilance v září skončil v přebytku 160 mil. EUR oproti schodku ve výši 56 mil. EUR za stejný měsíc loňského roku.

Data z amerického trhu nemovitostí zklamala

Euro v průběhu většiny včerejšího dne pokračovalo v oslabování a vůči dolaru se propadlo až pod hranici 1,29. Nicméně v odpoledních hodinách globální sentiment mírně podpořila zpráva, že Barack Obama dosáhne dohody s Kongresem ohledně změkčení končících opatření na podporu ekonomiky ještě před Vánoci. Současná legislativa by bez těchto dohod mohla vést k výraznému zpomalení americké ekonomiky, která by se tak v příštím roce dostala do recese. Euro tak v reakci proti dolaru zdražilo o zhruba půl centu a v průběhu asijského obchodování se pohybovalo okolo hranice 1,295 USD/EUR.

Nepříznivými údaji, které podkopávají slibné ožívání na americkém trhu nemovitostí, byly prodeje nových domů. Ty za říjen zklamaly poklesem o 0,3 % m/m, zatímco očekávání analytiků ukazovala na vzestup o téměř 6 %. Navíc čísla za září byla revidována výrazně směrem dolů, čímž se počet prodaných nově postavených domů vrátil na květnovou úroveň. Dnes budou zveřejněny další indikátory z trhu nemovitostí (pending home sales). Od nich se čeká vzestup o 1,0 %. Pokud i tato data zklamou, mohla by nahlodat mínění ohledně udržitelného oživení v tomto sektoru ekonomiky.

Ve Spojených státech pak budou kromě pravidelných čtvrtečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti publikovány revidované údaje o HDP za třetí kvartál. Oproti prvnímu číslu, které ukazovalo na anualizovaný mezikvartální růst o 2,0 %, by se mělo jednat o revizi nahoru (odhad SG 2,6 %, konsensus 2,8 %). Důvodem by měl být především vyšší příspěvek zásob. Z Evropy se pak dočkáme listopadových dat o důvěře.   

Klidný den pro domácí finanční trhy

Koruna se ve středu za nízké obchodní aktivity pohybovala v 7haléřovém pásmu. Domácí měna otevírala na svých včerejších minimech nad hranicí 25,30 CZK/EUR. V dopoledních hodinách však nepatrně zpevnila k úrovni 25,25, kde prakticky setrvala po celé odpoledne.

skoleni_8_6

Velmi klidný den zažila i swapová a dluhopisová křivka. V návaznosti na vývoj v eurozóně klesly swapy zhruba o čtyři body, dluhopisy pak nepatrně zdražily. Dluhopisová křivka ale tolik jako swapy nepoklesla, a tak se ASW spready mírně roztáhly. Mírně příznivou zprávou pro dluhopisový trh, přestože na ní výnosy nijak nereagovaly, byla informace, že by Česko mohlo splnit letošní plán schodku státního rozpočtu, neboť zpoždění plateb z fondů Evropské unie bude mít zřejmě menší dopad, než se čekalo. Ministerstvo v září uvedlo, že by se mohlo jednat o výpadek peněz až 10 mld. CZK, ten by ale nakonec tak vysoký být nemusel. Letošní deficit veřejných financí dle metodiky ESA95 jednorázově ovlivní církevní restituce v objemu 59 mld. CZK, které bude stát vyplácet v průběhu následujících 30 let. To zvýší deficit až téměř k 5 % HDP za letošní rok. Vláda však s Evropskou komisí vyjednala, že tato operace neovlivní fiskální cíle Česka.

Prvním čtením prošel návrh státního rozpočtu pro příští rok, který počítá se schodkem 100 mld. CZK. Aby mohla sněmovna rozpočet nakonec schválit i ve třetím čtení, bude se muset nejdříve vypořádat s očekávaným vetem Senátu proti balíku vládních konsolidačních opatření, jež jsou do návrhu rozpočtu zahrnuta. Tím se bude horní komora Parlamentu ČR zabývat 5. prosince. Schvalování rozpočtu ve sněmovně by se tak mohlo posunout až na poslední dny tohoto roku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).