Hlavní navigace

České koruně se daří, vytrvale posiluje k euru i dolaru

26. 7. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kdo nakoupil eura či dolary v předstihu, udělal chybu. Současná koruna je silná a nadále posiluje.

Úsměv na rtech lze pozorovat na tvářích obchodníků, kteří se vezou na současné vlně růstu finančních trhů. Komodity zažívají nebývalé vzestupy, a to i přes některá dlouhodobá varování, že situace by nemusela být tak pozitivní, jak by se mohlo z posledních statistik zdát. Nejvíce v minulém týdnu vyskočily průmyslové kovy a energie. Naopak se příliš nedařilo kakau, které se hojně diskutovalo vzhledem k rekordním spekulacím v Londýně. Týden zakončilo s více než sedmiprocentním poklesem.

Akciové indexy také rostly. Hodně jim pomohla pokračující výsledková sezóna ve Spojených státech. Přes její rozporuplný začátek převládaly v minulém týdnu pozitivní překvapení, které táhly globální akciové indexy vzhůru. A to i přesto, že fundamentální zprávy z ekonomiky USA jsou v posledních týdnech spíše zklamáním. Zvláště předstihové ukazatele za červenec, které mapují nejnovější vývoj americké ekonomiky, nedopadly vůbec dobře. V posledních týdnech tak pozitivně překvapuje hlavně Evropa, kde ještě v červnu naplno řádila dluhová krize. Převážně data z průmyslu předčila významně očekávání. V pátek zveřejněný německý index podnikatelské nálady IFO dokreslil současnou pozitivní náladu na starém kontinentě, když se dostal na tříletá maxima. Zůstává otázkou, jak dlouho zůstane Evropa vůči zpomalování USA imunní.

Čechy z růstu těží

Z pozitivní nálady těží také český akciový trh, který všechny prázdninové týdny prozatím zakončil v černých číslech. Optimisticky se vyvíjí situace také pro českou korunu, která v posledních týdnech dramatický roste jak na hlavních měnových párech, tak i ke svým středoevropským konkurentkám. Od začátku července přidala koruna k americkému dolaru více než 7 % a drží se hluboko pod dvacetikorunovou hladinou. Česká koruna je v červenci druhou nejvíce posilující měnou k americkému dolaru na světě, stojí jen o dvě desetiny procenta za rumunským Leu. K euru ve stejném časovém úseku přidala více než 2 %. Zajímavý je také vývoj na páru s maďarským forintem, kde se česká měna v minulém týdnu dostala na historická maxima.

Maďaři si zkomplikovali situaci

Zástupci Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie přerušili jednání o pokračování úvěrového programu s Maďarskem. Fond požadoval „trvalá a nenarušující opatření“, za což nepovažoval některé návrhy maďarského vyjednávacího teamu. Fond tak naznačil, že nesouhlasí se zavedením nové bankovní daně, která by měla vyřešit napjatou rozpočtovou situaci. Nová vláda premiéra Viktora Orbána se po dubnových volbách rozhodla zavést tuto daň místo dalších nepopulárních škrtů v sociální oblasti. V říjnu se budou v Maďarsku konat obecní volby a vláda si nechce dalšími škrty popudit voliče. Psali jsme: Maďarské ponaučení pro český lid

Maďarsko nyní tyto peníze fakticky nepotřebuje, protože si už od loňska půjčuje na trzích. Zásadní zůstává, že shoda s fondem byla klíčem k zachování důvěry investorů, kterou Maďaři svým postojem ztratili. Forint zareagoval na počátku minulého týdne prudkým oslabením a požadovaný úrok z maďarských dluhopisů se vyšplhal až na 7,7 %. Na konci minulého týdne se také ozvaly ratingové agentury Moody’s a S&P, které začaly narychlo přehodnocovat rating maďarského dluhu. K jeho snížení zatím nedošlo, je ovšem možné, že se tak brzy stane. V tom případě by se Maďarům jejich vzdor ještě více prodražil, protože by na trzích dále stoupl výnos z dluhopisů. Nakonec se tak může stát, že požadované úspory budou kvůli dražšímu financování ještě vyšší. Více: Maďarsko nemá jistou další část půjčky

Vývoj kurzu maďarského forintu a české koruny v posledních pěti letech

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).