Hlavní navigace

České ekonomice se pravděpodobně dařilo i v závěru loňského roku

16. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Noční čínská data překvapila pozitivně. Měnová zásoba M2 vzrostla v lednu o 14 % (trh 13,5 %) a nad odhady skončila i úvěrová aktivita v prvním letošním měsíci; asijské akcie v reakci na tyto údaje vzrostly.

Obchodní bilance eurozóny skončila v prosinci v přebytku 21 mld. EUR (trh 22 mld. EUR).

Noční čínská data překvapila pozitivně. Měnová zásoba M2 vzrostla v lednu o 14 % (trh 13,5 %) a nad odhady skončila i úvěrová aktivita v prvním letošním měsíci; asijské akcie v reakci na tyto údaje vzrostly.

Komentáře Maria Draghiho oslabují euro

Euro včera proti dolaru oslabilo o 0,8 % na úroveň 1,115 USD/EUR, když prezident ECB Mario Draghi potvrdil odhodlání ECB dále uvolnit měnové podmínky v eurozóně. Zatímco evropský hospodářský růst je podle Draghiho nadále solidní, rizika plynou z vývoje v rozvíjejících se ekonomikách a z turbulencí na trzích. Preferovaným nástrojem ECB zůstává program odkupu aktiv, Draghi však zároveň vyzval k fiskálním reformám. Tyto výroky jsou v souladu s výhledem SG, že ECB na svém březnovém zasedání prodlouží kvantitativní uvolňování až do konce roku 2017 (stejně jako tendry dlouhodobé likvidity TLTRO) a sníží depozitní sazbu o 10 bb na –0,4 %. Zatímco zřejmě většina efektů těchto očekáváných kroků je už v tržních cenách započítána, včerejší komentáře ukázaly pokračující odhodlání Maria Draghiho dodat eurozóně měnový stimulus, což je (prozatím) v kontrastu s vývojem ve Spojených státech, kde se očekává „jen“ odložení dalšího zvyšování sazeb Fedu. To by mělo v dlouhodobější perspektivě nahrávat hodnotě dolaru vůči euru.

Dnes budou trhy sledovat především německý únorový ZEW index důvěry finančních trhů v ekonomiku. Kvůli současné nejistotě by hlavní složka indexu, očekávání aktivity za šest měsíců, měla oproti lednu výrazně poklesnout. Naopak zlepšení se očekává v USA u indikátoru ekonomické aktivity ve státě New York. Dolar by tak mohl najít podporu i z krátkodobého hlediska.

Jednat bude také německý ústavní soud o legálnosti programu OMT Evropské centrální banky.

Koruna zpět u hranice kurzového závazku

První den nového týdne byl na regionálních trzích klidný. Kurzy všech měn se změnily jen mírně, když do obchodování nezasáhly žádné nové makroekonomické indikátory. Nízké volatilitě pomohla i stabilizace na světových trzích. Koruna si proti euru připsala desetinu procenta, když se posunula k úrovni 27,02 CZK/EUR. Podobných zisků dosáhl i forint; jeho kurz uzavřel na hodnotě 309,4 HUF/EUR. Naopak ztrátu 0,1 % zaznamenal zlotý.

Dnes bude hlavní zprávou zveřejnění prvního odhadu českého HDP za Q4 15. Podle našich propočtů si ekonomika v závěru loňského roku polepšila o 0,4 % q/q a v meziročním vyjádření o 4,7 %. HDP bylo taženo pravděpodobně domácí spotřebou a investicemi, jeho růst naopak zřejmě brzdily zásoby. Na potvrzení struktury si však budeme muset počkat do 4. března, kdy ČSÚ tyto údaje zveřejní. Pokud HDP nepřekvapí výrazněji směrem k horším číslům, měla by koruna setrvat u hranice kurzového závazku.

skoleni_13_10

Zlotý pravděpodobně zůstane pod tlakem, když ratingová agentura S&P varovala před dalším snížením hodnocení polských závazků kvůli ohrožení nezávislosti místních institucí a možnému „maďarskému scénáři“ u našich severních sousedů.

Česká výnosová křivka se včera prakticky nezměnila.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).