Hlavní navigace

České dluhopisy s rekordně nízkými výnosy. Vláda by měla uvažovat, jaký typ bude emitovat

16. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší dluhopisová akce proběhla s rekordně nízkým výnosem. I tak byl zájem uspokojující. Nyní je pravý čas na emisi dluhopisů z fixním kuponem.

Americká inflace v červnu zůstala m/m bez změny, r/r se dostala nejníže od listopadu roku 2010. Společně se stále vysokou nezaměstnaností to zvyšuje šance na další kolo QE (o jehož účinnosti sice osobně pochybuji, ale..), nejpravděpodobnější je ale až termín po listopadových volbách. Dolar na to nijak nereagoval, zůstává kolem 1,23. Naší sázce na posílení CZK vůči USD by však takový vývoj (=QE) pomohl.

Roesler z vládní FDP včera řekl, že jakékoliv další nákupy dluhopisů ze strany ECB musejí být spojeny se strukturálními reformami zemí, jejíchž bondy ECB nakoupí. Jinými slovy, pokud SPA/ITA budou chtít pomoci od nepříjemných dluhopisových investorů, nebude to zadarmo a Němci budou chtít mít alespoň malou možnost to kontrolovat …

Příští týden jede Samaras z Řecka za Merkelovou a Hollandem a bude chtít prodloužit o dva roky čas na uskutečnění rozpočtových reforem. No, vzhledem k tomu, jaký kredit Řecko má, jak z něj musí byt Angela už unavená a že už strašák odchodu Řecka z EMU není tak velký, nemyslím si, že uspěje. Ale zkusit to musí, to je fakt.

skoleni_8_6

Dluhopisové aukce v ČR včera s rekordně nízkým výnosem – 2018 4,6% šel do světa za ASW zhruba 30 b.b., 2023 float za 48 b.b. nad 12M PRIBOR. I tak byl zájem celkem OK, zejména na 2018 (b/c přes 2). U floateru (b/c 1,8, naposledy v červnu přes 3) je možná proti chuti investorů nejistota ohledně vývoje PRIBORu – FRA zaznamenaly od konce minulého měsíce masivní pokles, 6*9 klesl na 0,6%, podobně na jiných maturitách. Samotná prognóza ČNB volá po sazbách na nule a nestandardních opatřeních nadto, což samozřejmě investorům do floateru není moc příjemné. Dle nás toto bude jeden z důvodů pro zvýšení nabídky dluhopisů s fixním kupónem (FC) v dalších kvartálech – vláda bude muset nabízet více FC dluhopisů. Plus dle nás i sama bude (=měla by) chtít využít současné velice nízké výnosy a zamknout výnos na delší dobu bez rizika vyšších nákladů v budoucnu. Nakonec, finanční potřeba vlády (odhad na 2013: 265 mld. Kč) může lehce vzrůst díky rizikům pro růst. To jsou ve zkratce domácí důvody, proč si myslíme, že výnosy do konce roku mírně vyrostou.

EURCZK na 3M maximu (lehce nad 24,9), může souviset s bondovým zájmem, i když to opoždění proti rally na dluhopisech mě zaráží. 2 poznámky: 1) stále jsme 70 háků od fundamentální hodnoty, prostor pro další posílení k fundamentům ale nevidíme (dluhová krize neskončila) 2) ČNB má po 2Q12 HDP další důvod k poklesu sazeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).