Hlavní navigace

Česká spotřebitelská inflace v červenci vyskočila na 0,5 %

12. 8. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

České spotřebitelské ceny se v červenci zvýšily o 0,2 % meziměsíčně, meziroční inflace vyskočila z 0,0 % v červnu na 0,5 %.

Zprávy a události

     České spotřebitelské ceny se v červenci zvýšily o 0,2 % meziměsíčně, meziroční inflace vyskočila z 0,0 % v červnu na 0,5 %.  

Euro na začátku týdne ztrácelo

Evropská měna na začátku týdne proti dolaru mírně ztrácela, když se kurz USD/EUR posunul z úrovně nad 1,3400 na 1,3370. Nízká volatilita kurzu USD/EUR byla podpořena i absencí ekonomických údajů z eurozóny i USA. Euru nepomáhá měnová politika ECB ani situace ohledně Ruska a Ukrajiny, jelikož sankce budou snižovat již tak nízkou inflaci s hrozbou růstu deflačních tendencí a budou mít negativní dopad i na reálnou ekonomiku. Zatímco akciové trhy včera rostly díky zprávě o konci vojenského cvičení a ústupu ruských vojsk od ukrajinských hranic (na druhou stranu šéf NATO Rasmussen odpoledne prohlásil, že nepozoruje známky stahování ruských jednotek a nadále vidí vysokou pravděpodobnost vojenské intervence na východní Ukrajině), euro žádným posílením nereagovalo.

Z ekonomických dat se dnes dočkáme německého ZEW index za srpen, který by se měl výrazně propadnout ve složce očekávání i ve složce hodnotící současnou situaci (tento index je konstruován na základě odpovědí přibližně 350 odborníků z finančních trhů). Pokud k tomuto propadu dojde, euro si jen těžko bude připisovat zisky a mazat předchozí ztráty. Z USA se dočkáme indexu měřící optimismus u malých podniků (očekává se mírné zlepšení) a také počtu volných pozic v červnu, které by měly dle ekonomů SG vyskočit na 4,785 mil. (Job Openings). Trh je u tohoto ukazatele pesimističtější, když naopak očekává pokles na 4,6 mil.

Počátek týdne byl poklidný

Počátek týdne nic zásadního na regionálních trzích nepřinesl, výraznější impuls nepřinesla ani data ze světa, když ekonomický kalendář byl prázdný. Po předchozích dvou týdnech růstu rizikové averze dochází alespoň k dočasnému uklidnění, když například evropské akcie si připisují 1,35 %. Z regionálních měn se včera dařilo nejvíce koruně a polskému zlotému. V minulém týdnu byla koruna nejhůře performující měnou, v pondělí si vůči euru polepšila o 0,1 % na 27,85 CZK/EUR. Stejné zisky zaznamenala i polská měna, zatímco maďarský forint ztrácel 0,1 %. Jak je patrné, pohyby na regionálních měnách byly doopravdy marginální a nenásledovaly vývoj na akciích.

Včera jsme se dočkali zveřejnění domácí inflace. Spotřebitelská inflace v červenci vystřelila vzhůru z nulové úrovně v červnu na 0,5 %. Pro centrální bankéře je to určitě úleva, jelikož se bojí deflačních tendencí v ekonomice, které by mohl pokles cen podpořit. Inflace se v červenci nacházela 0,2 pb nad prognózou centrální banky. Posun cílované úrovně kurzu prozatím v nejbližších měsících nečekáme, ačkoliv protiinflační rizika v poslední době vzrostla kvůli sankcím vůči Rusku a kvůli odvetným sankcím Ruska, které budou tlačit ceny potravin v nejbližších měsících dolů (díky přebytku nabídky v EU). Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %, když my i trh jsme očekávali růst o 0,1 %. Překvapení směrem nahoru se pro nás kumulovalo do dvou složek, do potravin a regulovaných položek. Inflace bude nízká letos i v příštím roce, což je pozitivní zpráva pro domácnosti a jejich spotřebu. Červnový meziroční růst cen se nacházel na nulové úrovni, což by mělo být i letošní dno. Do záporných hodnot se tak pravděpodobně nepodíváme, což byl i cíl intervenčního režimu české centrální banky. Na konci letošního roku vidíme meziroční inflaci ve výši 0,7 %, na konci příštího roku by se meziroční růst cen měl nacházet ve výši okolo 1 %. Intervenční režim centrální banka opustí nejdříve v roce 2016.

Dnes bude v regionu zveřejněna pouze maďarská inflace, která by se měla přiblížit k nulové úrovni z –0,3 % v červnu. Meziroční pokles cen v Maďarsku trvá již tři měsíce v řadě. Nejzajímavější údaje v regionu však přijdou až ve čtvrtek, když budou zveřejněny údaje o HDP za druhé čtvrtletí letošního roku.

Česká swapová výnosová křivka se v pondělí mírně posunula nahoru o přibližně 1 bb, když následovala vývoj na eurovém protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).