Hlavní navigace

Česká spotřebitelská důvěra se drží vysoko

24. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Včerejšek přinesl povzbudivé statistiky z eurozóny, kde vpředhledící indikátory PMI ukázaly na pokračování relativně silného hospodářského růstu. Dnešní čísla o náladě v českém podnikatelském sektoru na dobré údaje z eurozóny navázala.

Včerejšek již přinesl povzbudivé statistiky z eurozóny, kde vpředhledící indikátory PMI ukázaly na pokračování relativně silného hospodářského růstu. Zejména situace v německém průmyslu zůstává příznivá. Dnešní čísla o náladě v českém podnikatelském sektoru na dobré údaje z eurozóny navázala. Podnikatelská důvěra sice zaznamenala zhoršení o 0,2 bodu, nicméně se stále drží na velmi slušných hodnotách. Zhoršení důvěry v průmyslu nastalo ve složce zaměstnanosti. Její očekávaný růst se snížil. To pravděpodobně souvisí s nedostatkem pracovní síly na trhu práce. Podniky si uvědomují, že budou mít problém najít nové zaměstnance. Poslední údaje z průmyslu ukazují na velmi zdravý růst, který by se měl udržet i po zbytek letošního roku. Eurozóna i Německo nás i v druhém čtvrtletí překvapují dobrou ekonomickou aktivitou, i přes zhoršování nálady v průmyslu ve Spojených státech a v Číně. Navíc struktura německého HDP ukázala, že hospodářský růst je tažen zejména investiční aktivitou, což by mělo pomáhat i poptávce po českých strojírenských výrobcích. 

Na spotřebitelskou důvěru neměla vliv ani vládní krize, která se rozhořela v průběhu května. Domácnosti se pravděpodobně nedomnívají, že by tato krize měla mít dopad na jejich současnou velmi dobrou situaci. Tu zlepšuje klesající nezaměstnanost, která se propadla na své historické minimum, a rostoucí mzdy. Navíc i výhled pro domácí ekonomiku zůstává příznivý, takže domácnosti se nemusí bát, že by se jejich situace měla výrazně zhoršovat.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).