Hlavní navigace

Česká spořitelna: Ranní restart

29. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si analýzu současného ekonomického vývoje od Martina Lobotky z České spořitelny

LTRO operace sice pomohly sentimentu, reálná ekonomika z nich však – dle očekávání – neprofituje. Včerejší data za úvěrovou aktivitu jsou toho jasným důkazem – celkový stav úvěrů se v minulých 3 měsících u firem snížil průměrně o 12 mld. EUR, což je srovnatelné s nejnižšími úrovněmi po Lehman Brothers (u domácností je také patrné výrazné zpomalení proti minulým měsícům, ne však takové jak u firem). U firemních je to evidentně jak důsledek horší dostupnosti úvěrů, tak opatrností firem. Obojí ukazuje na propad investic v 1Q/12, což je v souladu s naším názorem–utažené podmínky úvěrování jsou společně s fiskální restrikcí faktorem, který bude růst v 1H12 táhnout dolů.

Co tedy banky s LTRO penězi udělaly? 1)nakoupily bondy svých vlád – ITA, SPA banky zvýšily držbu dluhopisů svých vlád v únoru o nějakých 40 mld. (před tím, za 11/11– 01/12 v rámci celé EMU o 100 mld.). Tušili jsme, že se to stane (viď. naše sázka na utažení ITA-FRA spreadu z 01/12), ale dlouhodobě to zvyšuje provázanost státu a bank. A to, jak jsem včera někde četl, je jak když „přivážete k sobě dva tonoucí a doufáte, že se spolu udrží nad hladinou“…Zejména ze SPA mám strach – baráky ještě budou dál klesat (→banky zranitelné), vláda deficity nedodržuje…

Mám obavu, že SPA bude letos žadonit o pomoc od ECB/EMU a že právě SPA bude další epizoda dluhového dramatu 2) splatí (splatily) maturující dluh 3) uložily peníze u ECB. Depozitní facilita je na historickém (800 mld. EUR). Co mě v této souvislosti zajímá je, jak by ECB řešila případnou snahou o konverzi těchto rezerv do cashe bankami..Zvýšení hlavní refinanční sazby by moc nepomohlo (objem main-refi je nízký), aktiv reálně na prodej až tolik nemá (teda, pokud nechce prodávat bondy v rámci SMP, CBP), zvýšení depozitní sazby → -P/L atd…No, tak ono snad ty banky v EMU budou jak ty americké – spousta rezerv u centrální banky, bez snahy o jejich „vpuštění“ do ekonomiky… Ok, let’s stop rambling…

Včerejší data za objednávky zboží DD spotřeby v USA so,so – 3M průměr m/m temp růstu je kolem 0%, což indikuje q/q stagnaci. To je samozřejmě rozdíl proti minulým kvartálům (od 2009), kdy investice každý kvartál růstu pomáhaly, ve stávající situaci (konec investičních pobídek v USA – rychlejší odpisy, evropská dluhová krize) to však musí stačit. Tato data by – společně s daty za spotřebitelská vydání – měla trochu chladit optimismus ohledně USA, který v minulých 14 dnech dorazil i na bondové trhy a který je vesměs daný zlepšováním se trhu práce.

skoleni_8_6

Německá m/m inflace dle předběžných dat (ze 6 zemí) zvolnila z 0,7% na 0,3%. Struktura není, takže těžko říct proč – pokud se to potvrdí, ECB bude mít o něco volnější ruce k případnému uvolnění měnových podmínek. 

Dnes ČNB – záporná poptávková inflace, stagnace ekonomiky (fiskální restrikce, trh práce), nejistota v EMU, normalizovaná koruna jsou ve zkratce důvody proč se sazby nezmění. Reakci trhu nečekáme žádnou, koment by měl být spíše mírně (velice mírně) holubičí. Kačka včera mírně oslabila (24,7), podobně zlotý (4,17).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).