Hlavní navigace

Česká republika na chvostu regionu

Miroslav Frayer

Středoevropský region dnes zaplavily údaje o vývoji HDP v jednotlivých ekonomikách. Analytici zaznamenali pozitivní i negativní překvapení.

Doba čtení: 2 minuty

Středoevropský region dnes zaplavily údaje o vývoji HDP v jednotlivých ekonomikách. Zaznamenali jsme pozitivní i negativní překvapení. Nejvyšší meziroční růst HDP za třetí čtvrtletí si připsalo Polsko, když si polepšilo o 1,9 %. Přestože i tady jsme zaznamenali lepší než očekávaný údaj, větší překvapení jsme registrovali u maďarské ekonomiky, která vzrostla o 1,7 %, zatímco konsensus ukazoval na vzestup pouze o 0,9 %. Třetí příčku obsadilo Slovensko s růstem v souladu s očekáváním o 0,9 %. Na chvostu regionu tak skončila Česka republika a bohužel jako jediná ve třetím čtvrtletí nerostla. Tuzemský HDP se propadnul o výrazných 1,6 %, což bylo o 1,1 pb méně, než s čím v průměru počítali dotázaní analytici, a zároveň se jedná o největší rozdíl mezi skutečností a konsensem v rámci regionu.

V mezičtvrtletním srovnání a po sezónním očištění domácí ekonomika klesla o 0,5 %. Z pohledu HDP se tak české hospodářství stále pohybuje na hraně recese. Je až neuvěřitelné, jak velký rozdíl ve vývoji v průběhu třetího kvartálu zaznamenala Česká republika ve srovnání s regionem. Podíváme-li se však na měsíční statistiky (průmysl, stavebnictví, maloobchod), dostaneme zcela jiný obrázek ukazující na postupné oživování i v ČR. Bohužel v minulosti jsme byli již několikrát svědky toho, že statistický úřad výrazně revidoval svůj předběžný odhad, a to i o několik desetin. Musíme tak doufat, že se strukturou HDP, které se dočkáme v prosinci, dojde k revizi i celkového čísla, které se tak dostane více do souladu s měsíčními statistikami.

Je však o to smutnější, že trhy reagují především na předběžné údaje. S výjimkou snad jen Spojených států pak na následné revize již nereagují. Dnešní reakce regionálních trhů je tak logická. Koruna oslabila o 0,4 % a nejdražší obchod s eurem byl na mezibankovním trhu zrealizován za více jak 27,20, což je úroveň, kterou jsme naposledy zaznamenali na začátku dubna 2009. Maďarský forint i polský zlotý naopak zpevňovaly a shodně si vůči euru připsaly zhruba dvě desetiny procenta.

Na špatná data z domácí ekonomiky reagoval i swapový trh, jehož křivka po celé své délce klesla o zhruba čtyři body. Obchodní aktivita s dluhopisy byla nižší, jejich výnosy výrazných změn nedoznaly.     

Našli jste v článku chybu?