Hlavní navigace

Česká rafinerská a Transpetrol se dohodly na prodloužení stávající smlouvy

18. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dosavadní podmínky smlouvy byly platné do konce roku 2016. Předpokládaný objem přepravované ropy by měl činit kolem 4 mil. tun ročně.

Hlavní události

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák byl potvrzen jako místopředseda představenstva na další čtyřleté období. Česká rafinérská a Transpetrol se dohodly na prodloužení stávající smlouvy o přepravě ropy. Šéf OKD Dale Ekmark hodnotí současnou situaci ve firmě jako velmi složitou, dle něj se však podaří naplnit letošní plán těžby. Futures na západoevropské akcie ukazují na pokles jejich cen na začátku obchodování. Ve Spojených státech budou zveřejněny předstihové ukazatele PMI. V Evropě se dnes prakticky ničeho podstatného nedočkáme. Analytici Société Générale zvýšili doporučení na držet pro akcie belgického poskytovatele datových služeb Telenet.

Obchodování na zámořských trzích

Americký S&P 500 včera odevzdal všechny zisky, kterých dosáhnul po zasedání americké centrální banky. Index tak přišel o 1,5 %, když v kladné nule se udržel jen sektor síťových odvětví. Zřejmě nepřekvapí, že se včera nejhůře dařilo ropným i dalším komoditním společnostem. Všechny sektory, které včera zakončily v minusu, klesly o více jak jedno procento. Podobný scénář jsme zaznamenali i během dnešního nočního obchodování na asijských trzích. Prakticky všechny trhy dnes padají. Nejhůře se vedlo japonským akciím, které negativně reagovaly na silnější jen. Ten podpořilo zasedání japonské centrální banky, která přišla spíše jen s kosmetickými úpravami své dosavadní uvolněné měnové politiky. Index Nikkei 225 tak dnes ztratil 1,9 %.

ČEZ

Dozorčí rada společnosti potvrdila dosavadního finančního ředitele Martina Nováka v představentstvu společnosti i na další čtyřleté období. Ten ve vedení firmy již působí od roku 2008, od roku 2011 pak zastává funkci místopředsedy představenstva. Z pohledu zachování kontinuity v klíčových oblastech řízení firmy se jedná o příznivou zprávu, nicméně dopad na cenu akcií je nulový.

skoleni_13_10

Unipetrol

Česká rafinerská a Transpetrol se dohodly na prodloužení stávající smlouvy o přepravě ropy do roku 2020. Dosavadní podmínky smlouvy byly platné do konce roku 2016. Předpokládaný objem přepravované ropy by měl činit kolem 4 mil. tun ročně. Prodloužení smlouvy je příznivým krokem pro posílení dodávek této suroviny do České republiky. Z pohledu ceny akcií Unipetrolu se ale nejedná o kurzotvornou zprávu.

NWR

Šéf OKD Dale Ekmark na webových stránkách firmy uvedl, že rok 2015 byl jedním z nejnáročnějších v novodobé historii OKD. Proto se OKD vydalo cestou revitalizace a razantního snižování všech svých výrobních nákladů. Ty nakonec firma snížila o více než 25%, ale dle něj to nestačí. D. Ekmark dále uvedl, že plán těžby pravděpodobně OKD splní na 100 % a vytěží bezmála 8 milionů tun uhlí. Celoroční hospodářský výsledek bude v záporných číslech. Rok 2016 bude dle šéfa OKD dokonce těžší než rok letošní a společnost bude muset projít zásadní změnou. Čistou ztrátu za letošní rok jsme očekávali, z celoročních cílů nás zajímá hlavně splnění plánovaného objemu prodejů, které je podle našeho názoru nejisté. Na úrovni NWR bylo tempo snížení konsolidovaných nákladů menší, když za prvních devět měsíců roku klesly o necelých 15% y/y. Celkově komentáře D. Ekmarka potvrdily, že NWR se nachází ve velmi složité situaci a bojuje o přežití. Neměníme náš negativní výhled pro cenu akcií NWR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).