Hlavní navigace

Česká meziroční inflace v květnu zřejmě setrvala na 2 %

5. 6. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Květnová meziroční inflace zřejmě setrvá na 2 %, což by mohlo zklamat investory a dočasně oslabit korunu.

Na hlavních světových trzích se pozornost investorů zaměří na zasedání ECB a předčasné volby ve Spojeném království, obě události přijdou ve čtvrtek. ECB by měla ponechat měnovou politiku beze změn, trhy však bude zajímat hodnocení rizik a náznaky vývoje politiky ECB do budoucna. V České republice se dočkáme várky ekonomických dat. Dubnové údaje z reálné ekonomiky budou brzdit nepříznivé kalendářní vlivy. Květnová meziroční inflace zřejmě setrvá na 2 %, což by mohlo zklamat investory a dočasně oslabit korunu.

Měnová politika ECB zůstane beze změn

Jediným zajímavějším ukazatelem tohoto týdne ze Spojených států je květnový index ISM ze služeb. Ten by měl oproti dubnu mírně poklesnout, ale i tak zůstane bezpečně v pásmu značícím expanzi ekonomické aktivity. Na dobrou kondici sektoru služeb ukázaly i regionální indexy jednotlivých poboček Fedu.

Po dvou  měsících silného růstu by mělo tempo německých továrních objednávek v dubnu zpomalit. I přesto budou pokračovat v růstu, čemuž nasvědčují i předstihové indikátory. Německá poptávka by tak měla zůstat vysoko.

Růst HDP eurozóny by měl být za Q1 17 potvrzen na velmi slušné hodnotě 0,5 % q/q, ale může nakonec být ještě vyšší – dynamika ekonomiky ve Francii a Itálii totiž byla minulý týden revidována směrem nahoru.

Evropská centrální banka podle našich očekávání na svém červnovém zasedání nastavení měnové politiky nezmění. Pozornost investorů se zaměří na prohlášení centrálních bankéřů, především na hodnocení rizik inflačního a makroekonomického vývoje. To by mohlo být mírně optimističtější díky posledním údajům z EMU. Podle našich odhadů ECB v září 2017 prodlouží program odkupu aktiv zřejmě do června 2018, ale v pomalejším tempu už od Q4 17. V prosinci 2018 pak očekáváme první zvýšení depozitní sazby ze současných –0,4 %.

Předčastné parlamentní volby měly být příležitostí pro konzervativce premiérky Mayové, jak si pojistit bezpečnou většinu v dolní komoře. Cílem mělo být mimojiné protlačit zákony o Brexitu bez výraznějších komplikací dle představ konzervativců. Poslední průzkumy ale naznačují pokles popularity Toryů, podle některých jim dokonce hrozí ztráta většiny v parlamentu. Nepříznivý výsledek pro konzervativce by zřejmě znamenal otřes kurzu libry kvůli zvýšené politické nejistotě.

Dolar proti euru oslabil na desetiměsíční minimum

Minulý týden byl ve znamení jen malých výkyvů na trhu eura s dolarem. Přesto společná evropská měna vyšplhala na nejvyšší úroveň od loňského září: 1,128 USD/EUR. Mix ekonomických údajů totiž vyzněl pro dolar nepříznivě. Statistiky o inflaci sice zklamaly na obou březích Atlantiku, data z reálné ekonomiky ale vyzněla lépe pro eurozónu.

Páteční statistika z amerického trhu práce totiž výrazně zaostala za očekáváním. Americké hospodářství vytvořilo v květnu jen 138 tis. nových pracovních míst, výrazně pod odhady trhu (182 tis.). Lehce zklamal i ukazatel růstu mezd (+2,5 % meziročně, desetinu pod konsenzem). Pokles míry nezaměstnanosti na 4,3 % (nejnižší úroveň od roku 2011) špatný dojem z těchto čísel nezvrátil. 

Dubnová data z české ekonomiky srazí nepříznivé kalendářní faktory

Velmi napjatá situace na trhu práce stojí za zvyšováním mezd v české ekonomice. Podle našeho odhadu se průměrná hrubá mzda zvýšila v Q1 17 o 4,5 % y/y. Vysoká však byla i inflace. Po očištění o cenový růst tak dynamika reálných mezd dosáhla zřejmě jen 2,0 % y/y.

Maloobchodu se v posledních měsících dařilo. K vyšší poptávce přispíval nejen růst mezd v podnikatelské sféře, ale také výrazné navýšení platů ve veřejném sektoru a sociálních dávek (především důchodů). V dubnu by přesto měla dynamika maloobchodních tržeb (bez aut) zpomalit na 5,6 % y/y.

Přebytek zahraničního obchodu dosáhl v dubnu zřejmě 20,6 mld. CZK. Poptávka po českých vývozech zůstává vysoká, exporty však pravděpodobně brzdily nepříznivé dubnové kalendářní efekty.

Průmyslová produkce v dubnu zřejmě meziročně poklesla po masivním březnovém vzestupu. Za špatným dubnovým číslem budou stát kalendářní vlivy, protože letošní duben měl pouze 18 pracovních dní oproti 21 vloni. Po očištění o tyto faktory by měla dynamika výstupu zůstat velmi dobrá, jak naznačují předstihové indikátory ze zahraničí i z české ekonomiky.

Polská centrální banka ponechá ve středu měnovou politiku beze změn, což by na trhy nemělo přinést žádné výkyvy. Podle našich očekávání zvýší NBP sazby až v H1 18, i když riziko dřívějšího růstu sazeb se v poslední době zvětšilo.

Poptávka po pracovní síle zůstává vysoká díky pokračující silné ekonomické aktivitě. Podíl nezaměstnaných se proto v květnu podle našich očekávání snížil na 4,1 %, novou nejnižší úroveň od roku 2008.

skoleni_29_6

Meziroční inflace v květnu pravděpodobně stagnovala na 2,0 %. Oproti dubnu ceny zřejmě poklesly o 0,2 % m/m díky nižším cenám pohonných hmot (ropa na světových cenách na přelomu dubna a května zlevnila). Náš odhad je 0,2 pb pod konsenzem trhu. Pokud se vyplní, mohla by koruna oslabit vůči euru kvůli zklamání části investorů. V dalších měsících by však měla inflace opět zrychlovat, šance na růst sazeb ČNB by se měly zvyšovat a koruna tak posilovat.

Týden rekordů pro korunu

Český indikátor PMI z průmyslu sice v květnu zaostal za očekáváním, mírně zklamala i struktura HDP za Q1 17. To však nezabránilo posilování koruny. Proti euru se česká měna dostala na nejsilnější úroveň od konce kurzového závazku, 26,33 CZK/EUR. V české ekonomice v posledních týdnech došlo k poklesu tržních úrokových sazeb, ČNB by proto mohla být spokojenější právě se silnější korunou. Proti dolaru se česká měna posunula na nejsilnější hodnotu za poslední dva roky, a to díky oslabení dolaru na světových trzích.     

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).