Hlavní navigace

Česká lednová inflace potvrdí dosažení cíle ČNB

10. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Francouzská průmyslová produkce by měla potvrdit dočasné zpomalení výroby v Evropě na konci roku. Česká inflace by podle našeho odhadu měla naopak zrychlovat. Měla by se tak udržet nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB.

Další zajímavá data dnešek nepřinese.

Německý zahraniční obchod korigoval listopadové zrychlení

Dnešek nenabídne zásadní ekonomická data ze světa. Zveřejněn bude výkon francouzského průmyslu za leden. Ekonomové SG očekávají, že podobně jako německý průmysl i ten francouzský očekávání analytiků zklame. Podle nich totiž výrazně zkoriguje svůj listopadový růst.

Obchodování dolaru s eurem včera výrazné výkyvy nepřineslo

Včerejší čísla německého zahraničního obchodu přinesla námi očekávané zklamání. To, že vývozy zpomalí, napověděla ze začátku týdne již statistika průmyslové produkce. Vzhledem k tomu, že se jednalo pouze o korekci silného listopadového růstu, nepřikládáme tomuto špatnému výsledku velkou váhu. Ani trhy na tato čísla nereagovaly. Euro proti dolaru včera mírně oslabilo. Ráno se kurz USD/EUR pohybuje kolem 1,066.

Čínská data, která byla zveřejněna v noci našeho času, překvapila vysokými růsty. Zahraniční obchod vykázal nebývalé oživení. Nicméně je nutné tato čísla brát s rezervou, protože jsou do velké míry ovlivněna probíhajícími svátky v Číně.

Česká inflace nad dvěma procenty

Dnes bude zveřejněný vývoj domácích cen v lednu. Podle našeho odhadu cenová hladina vzrostla o 0,7 % m/m. Ceny pohonných hmot stouply o 2,7 %, když následovaly listopadové zvýšení ceny ropy na světových trzích. Ceny potravin podle nás pokračovaly ve svém prudkém růstu, když v lednu přidaly další 2 % m/m. Nicméně největším tahounem cenového růstu byly jádrové ceny. Jejich zvýšení odhadujeme na 0,6 % m/m. Vzhledem k tomu, že mnohé firmy mění své ceníky na začátku, tak v lednu do cen vstupuje výrazná sezónnost. Dokonce vidíme i riziko, že lednový cenový růst bude ještě vyšší, protože některé podniky mohly reagovat se zpožděním na zavedení elektronické evidence tržeb. Regulované ceny se také mění hlavně na začátku roku. Předpokládáme, že v lednu došlo ke snížení cen plynu pro domácnosti, které způsobily pokles regulovaných cen o 0,5 % m/m.

skoleni_7_4

V meziročním vyjádření by inflace v lednu měla dosáhnout 2,1 %. Silný efekt statistické základny cen potravin a pohonných hmot bude tlačit inflaci na začátku roku nahoru. Na druhou stranu regulované ceny budou jejich tlak do velké míry kompenzovat.

Vývoj regionálních měn zůstal včera klidný

Včerejší kalendář ekonomických událostí nenabídnul žádné zajímavé údaje ze středoevropského regionu. To se odrazilo i na vývoji středoevropských kurzů. Koruna zůstala přikována ke kurzovému závazku. Polský zlotý oproti svým včerejším ranním hodnotám nepatrně oslabil, když se dnes ráno obchoduje přibližně za 4,31 PLN/EUR. Maďarský forint naopak mírně posílil a jeho kurz proti euru se obchoduje kolem hladiny 308,1 HUF/EUR

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).